Fala upałów zaczyna być odczuwalna dla zdrowia ? Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zanotowało już wzrost wyjazdów do dolegliwości, które nasilają się podczas wysokich temperatur. Od soboty (15 czerwca) do dziś (19 czerwca) karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego około 300 razy wyjeżdżały do zasłabnięć, duszności czy problemów kardiologicznych ? znaczna część tych dolegliwości może być związana z falą upałów – poinformowała Joanna Sieradzka rzeczniczka Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
– Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie w dużych miastach, gdzie nie ma przewiewu i mury są nagrzane ? przestrzega dr Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Podczas upałów osoby starsze i małe dzieci nie powinny długo przebywać na słońcu, szczególnie między godz. 12 a 16.
Należy pamiętać o przewiewnym nakryciu głowy i posmarowaniu się kremem z filtrem UV. Konieczne jest picie dużych ilości płynów, najlepiej wody mineralnej i soków warzywnych czy owocowych. Należy też ograniczyć spożywanie alkoholu.
Przegrzanie organizmu może doprowadzić do udaru cieplnego, który objawia się m.in.: zaczerwienieniem i suchością skóry, podwyższoną temperaturą ciała, bólami i zawrotami głowy, dreszczami, przyspieszonym oddechem i akcją serca, nudnościami i wymiotami, a nawet zaburzeniami świadomości. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.
Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego:
1.osobę poszkodowaną należy przenieść do chłodnego, zacienionego pomieszczenia i wezwać pogotowie
2.położyć wilgotne okłady na głowę, klatkę piersiową, tułów, kończyny
3. włączyć wiatrak, o ile jest to możliwe, lub wachlować powietrze
4. jeżeli osoba jest przytomna, należy podać zimną wodę do picia
5.być z poszkodowanym do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego
5. w przypadku utraty przytomności ułożyć poszkodowanego na boku
- w przypadku zatrzymania krążenia podjąć resuscytację
Jeżeli posiadamy koc termiczny, należy nim okryć poszkodowanego ? srebrną stroną na zewnątrz.