Wczoraj [26 czerwca ] rano 20 policjantów z Gdańska i Krakowa weszło do pięciu mieszkań, gdzie znajdowały się magazyny z anabolikami. Policjanci w trakcie przeszukań zabezpieczyli kilkadziesiąt kartonów ze środkami o działaniu dopingującym, wpływającym na wzrost masy mięśniowej oraz wydolność organizmu. Zatrzymani zostali dwaj członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, którzy nielegalnie wprowadzali do obrotu te środki – poinformowała kom. Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji.
Policjanci zatrzymali kolejne 2 osoby podejrzewane o handel farmaceutykami na dużą skalę. Zabezpieczono gotowe już produkty o wartości co najmniej 170 tysięcy złotych oraz surowce i półprodukty, których wartość jest ustalana.
Policjanci ze specjalnej grupy powołanej przez Komendanta Głównego Policji uderzyli w zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym handlem anabolikami. Funkcjonariusze weszli jednocześnie do pięciu pomieszczeń, gdzie magazynowane były duże ilości farmaceutyków. W trakcie akcji funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 44 i 47 lat podejrzewanych o nielegalne wprowadzanie produktów anabolicznych do obrotu .
Funkcjonariusze zabezpieczyli pieniądze, trzy samochody (audi A4, opel corsa i honda civic), których wartość oszacowano na ok. 60 tysięcy złotych, komputery, nośniki pamięci oraz telefony komórkowe.
Anaboliki oferowane były do sprzedaży poprzez stronę internetową, gdzie w języku angielskim prezentowano produkt fikcyjnego ? jak się okazało laboratorium. Wymyślona marka specyfików nie funkcjonowała w legalnym obrocie a zatem produkty wyłączone były spod jakiegokolwiek nadzoru farmaceutycznego. Przestrzegamy przed korzystaniem z takich ofert ? kupując takie produkty nie wiadomo tak naprawdę jaki posiadają skład chemiczny i jakie mogą wywołać działanie.
Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się nielegalnym handlem anabolikami zatrzymywani są już kolejny raz. Mimo zatrzymań kolejne osoby wciąż podejmują się przestępczego procederu. Moda na szybkie ?poprawianie? wyglądu i rosnący popyt na tego typu specyfiki pozwoliły członkom grupy wprowadzać do obrotu hurtowe ilości specyfików. Były to głównie produkty, których stosowanie jest dozwolone w celach leczniczych (zgodnie ze wskazaniem lekarza, na receptę), natomiast w celach ?dopingujących? jest zakazane. Anaboliki były przez grupę pozyskiwane w legalny sposób ? poprzez sieć hurtowni farmaceutycznych.
Przestępcy praktycznie zdominowali polski rynek sprzedaży tych dwóch produktów, w pewnym momencie rozszerzyli nielegalną działalność sprzedając farmaceutyki za granicę (produkty ? bardzo dobrej jakości, cenione przez użytkowników trafiały m.in. do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji czy Wielkiej Brytanii).
Do tej sprawy łącznie zatrzymano już 38 osób, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się nielegalnym handlem produktami farmaceutycznymi, prania brudnych pieniędzy. Tymczasowo aresztowano 17 osób. przyjęto poręczenie majątkowe wartości ponad 850 tysięcy złotych.
Ustalono, że członkowie grupy mogli wprowadzić do nielegalnego obrotu produkty wartości co najmniej 52 milionów złotych, dokonać prania brudnych pieniędzy na kwotę ponad 6 milionów złotych.
Policjanci wcześniej zabezpieczyli farmaceutyki wartości co najmniej pół miliona złotych oraz mienie wartości miliona złotych i pieniądze w kwocie ponad 800 tysięcy złotych (na poczet przyszłych kar i grzywien).
Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie.