Miasto wspólnie z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie testuje specjalne urządzenie, które ma pomóc w określeniu optymalnych norm i parametrów pracy koni na Rynku Głównym. Taki projekt nie był jeszcze prowadzony w żadnym polskim mieście.
Rozpoczął się pilotażowy program pomiarów warunków otoczenia, w jakich pracują na Rynku Głównym krakowskie konie. Miasto wraz z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie rozpoczęło testy specjalnego urządzenia (miernik mikroklimatu), które ma pomóc w określeniu optymalnych warunków dla koni. ?Urządzenie wykorzystywane jest zazwyczaj do pomiaru mikroklimatu w środowiskach gorących, w których pracują ludzie. Prowadzenie badań w środowisku, w którym pracują konie jest przedsięwzięciem nowatorskim, dotychczas stosowanym tylko sporadycznie poza granicami Polski? ? wyjaśnia Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.
W trakcie pomiarów pod uwagę brana jest nie tylko temperatura, ale również wilgotność powietrza oraz ewentualnie inne czynniki, jak natężenie promieniowania słonecznego. Osoby prowadzące pomiary badają też stan fizyczny koni w tym samym czasie. ?Program pozwoli na stworzenie odpowiednich norm, określenie właściwych parametrów, w których możliwa jest praca koni dorożkarskich? ? mówi dyrektor Olszowska-Dej. Jeśli uda się w tym roku przeprowadzić odpowiednie badania i określić na ich podstawie zakres, w jakim konie dorożkarskie mogą pracować bez szkody dla ich stanu kondycyjnego, w kolejnych latach urządzenie pomiarowe zostanie oficjalnie wprowadzone do użytku, a odczyty prezentowane na ogólnodostępnym wyświetlaczu zewnętrznym, będą wiążące dla dorożkarzy.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami w przypadku, gdy temperatura powietrza przekroczy 28 stopni w cieniu, dorożkarze nie mogą stacjonować w godzinach od 13 do 17 na Rynku Głównym, Małym Rynku i placu Szczepańskim. W takiej sytuacji dorożkarze mogą korzystać z zacienionych tymczasowych postojów wyznaczonych przez Miasto. Znajdują się one przy placu Mariackim, przy Barbakanie i na ul. Szczepańskiej, a także na Plantach w rejonie ul. Straszewskiego, koło Wawelu (wjazd od ul. Poselskiej).
Fotorelacja – JAN GRACZYŃSKI / INFO Kraków24[nggallery id=974]