19 lipca w magistracie Radni Miasta Krakowa spotkali się z Dyrektorami Wydziałów i Biur Urzędu Miasta Krakowa oraz Miejskich Jednostek Organizacyjnych w sprawie założeń regionalnego programu operacyjnego dla województwa małopolskiego na lata 2014-2020.
Celem spotkania było omówienie uwag do dokumentu ?Założenia regionalnego programu operacyjnego dla województwa małopolskiego na lata 2014?2020″, przedstawienie priorytetowych projektów Gminy Miejskiej Kraków przygotowywanych do realizacji w tym okresie oraz wypracowanie wspólnego stanowiska Gminy Miejskiej Kraków, które zostanie przesłane do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach prowadzonych konsultacji społecznych.
Spotkanie rozpoczął Tadeusz Trzmiel – Zastępca Prezydenta ds. Inwestycji i Infrastruktury. Przedstawił główne kierunki działania gminy w zakresie aplikowania o środki unijne. W latach 2014-2020 Małopolska ma otrzymać ok. 2,9 mld euro z funduszy Unii Europejskiej. Krakowski magistrat stara się m.in. o środki na: likwidację niskiej emisji, projekt ?Kraków – Nowa Huta Przyszłości”, rozbudowę ulic, termomodernizację budynków, cztery przystanki szybkiej kolei aglomeracyjnej, rewitalizację Łąk Nowohuckich, wygodną w obsłudze bazę danych własności gruntów dla mieszkańców i inwestorów. Dwa projekty dotyczyć mają rozwoju Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Szczegóły przedstawił zebranym Janusz Moskwa – dyrektor Biura Funduszy Europejskich. Omawiał m.in. osie priorytetowe ? warunki dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy oraz projekt ?Cyfrowa Małopolska”.
Po prezentacji głos zabrali radni. Sławomir Ptaszkiewicz zwrócił uwagę, że w najbliższych latach nie będzie możliwe zdobywanie środków na infrastrukturę sportową i mogą być kłopoty z inwestowaniem w instytucje kultury. Zaznaczył także, że sukces w pozyskiwaniu funduszy zależy również od współpracy z innymi gminami Małopolski.
? Trzeba wysłać wyraźny komunikat, że Kraków nie chce tych środków ?dla siebie”, ale że wzmocnienie jego funkcji metropolitalnych przyda się całej Małopolsce ? argumentował radny Ptaszkiewicz. Paweł Węgrzyn upominał się o ujednolicenie systemów informatycznych krakowskiego magistratu oraz sprawy smart city.
Małgorzata Jantos – wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa pytała z kolei o rozwój transportu publicznego, w tym zakupy autobusów hybrydowych, które emitują mniej spalin. Mirosław Gilarski odniósł się do sytuacji finansowej szpitala im. Żeromskiego, pytając o miejsce tej instytucji w planach dotyczących eurofunduszy.
Temat wykorzystania funduszy europejskich będzie wracał na jesiennych posiedzeniach komisji rady.