Przez dwa miesiące walczyli o awans w eliminacjach lokalnych. Dzisiaj ( 24 sierpnia )na stadionie WLKS „Krakus ” w Swoszowicach najlepsze drużyny zmierzyły się w finale turnieju ?Wakacje z piłką nożną?. Przyjemność pierwszego kopnięcia piłki przypadła marszałkowi Markowi Sowie i ministrowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi. Program letniej aktywizacji młodzieży, którego pomysłodawcą jest województwo małopolskie, został bardzo dobrze przyjęty przez samorządy, rodziców i opiekunów, a zainteresowanie dzieci przerosło oczekiwania organizatorów: pięć tysięcy zarejestrowanych uczestników!
-” Miałem okazję dzisiaj porozmawiać z tymi drużynami, które dotarły do finału, z tymi młodymi chłopakami, którzy dzisiaj grają tu w Krakowie w Swoszowicach. Są ogromnie szczęśliwi, bo całe wakacje mieli wypełnione piłką i innymi atrakcjami. Myślę, że jest to dobra inicjatywa ze względu na aktywność fizyczną, na pozytywną rywalizację. Dla niektórych to jedyna atrakcja w te wakacje. Warto tą inicjatywę rozprzestrzenić na cały kraj, gdybyśmy mieli finał ze wszystkich województw, było by super. Dziś mamy finał Małopolski, trzymam kciuki za wszystkie drużyny” – mówi podczas finału w Krakowie Władysław Kosiniak-Kamysz Minister pracy i polityki społecznej.
Wakacje powinny być czasem wypoczynku i wyjazdów, tymczasem badania wykazują, że ponad połowa dzieci w Polsce spędza letnie miesiące w domu. Autorski projekt województwa małopolskiego ?Wakacje z piłką nożną? rozstał zrealizowany przez Małopolskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Krakowie. To propozycja dla tych dzieci i młodzieży w wieku 10-13 lat., które tegoroczne lato spędzają w miejscu zamieszkania. Ma upowszechniać grę w piłkę nożną, jako aktywną formę wypoczynku i spędzania czasu wolnego podczas wakacji.
-„W tym roku samorząd województwa uruchomił kilka takich inicjatyw. ” Wakacje z piłką nożną” są jedną z takich form aktywnego wypoczynku, jest również akcja „Już biegam” i festiwale rowerowe. Chcemy aby młodzież w tym okresie wakacyjnym, kiedy mają dużo czasu i biją się z myślami co zrobić, żeby mogli po prostu wyżyć się na zielonej murawie, aktywnie spędzić czas bo to się później również przydaje” – mówił Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego.
Rozgrywki trwały całe wakacje. Około pięciu tysięcy uczestników rozegrało sto spotkań. Najlepsza w danej gminie drużyna przechodziła do etapu powiatowego. Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc w eliminacjach powiatowych awansowali do etapu subregionalnego, z którego dwie najlepsze drużyny dostawały się do Wielkiego Finału Małopolskiego.
W projekcie uczestniczyły drużyny ze 160 gmin, w sumie rozegrano 108 turniejów łącznie z odbywającym się właśnie finałowym turniejem. Była to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego , Marszałka Sowy we współpracy z LZS-em. Był to pomysł na aktywizację dzieci a także na promocję piłki nożnej. Chcemy, i jest taka wola Pana Marszałka, kontynuować to w przyszłym roku. Prawdopodobnie będziemy ten projekt rozbudowywać o formułę szkoleniową, czyli jeden miesiąc poświęcimy na szkolenie i budowę drużyn a kolejny na cykl turniejowy. To się sprawdziło, bo trzeba uczciwie powiedzieć , że zakładaliśmy dwa tysiące osób, dwa tysiące chłopaków grających w ” Wakacyjnych turniejach piłki nożnej”, mamy pięć tysięcy czyli zdecydowanie to pokazuje, że jest takie zapotrzebowanie i na pewno jako urząd marszałkowski będziemy inicjować podobne zadanie żeby tą wolę takiej wakacyjnej rywalizacji kontynuować – mówił Tomasz Urynowicz Z-ca Dyrektora w Departamencie Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego.
Każda drużyna składa się z maksymalnie 12 zawodników. Zawody były przeprowadzane pod czujnym okiem Okręgowego Kolegium Sędziów w Krakowie na boiskach trawiastych lub Orlikach.
Całkowity koszt projektu wyniósł 249 958 zł, w tym dotacja z budżetu Województwa Małopolskiego 200 000 zł.