Pieniądze, a właściwie ich brak ? to temat przewodni tegorocznej edycji Nocy Poezji, która odbędzie się w Krakowie w piątkowy wieczór (6 września) oraz w nocy z piątku na sobotę (6/7 września). W atrakcyjnie zaaranżowanych poetyckich spotkaniach i pojedynkach zmierzą się wybitni twórcy słowa, odbędzie się wiele koncertów i spektakli poetyckich. Wstęp jest wolny, ale na kilka wydarzeń będą obowiązywać bezpłatne wejściówki.
Miłośnicy poezji będą mieli okazję spotkać się z poetami, reprezentującymi różne nurty poetyckie, a także z samą poezją ? w jej różnych formach i interpretacjach: zarówno w wykonaniu samych autorów, jak i znanych artystów scen polskich.
Głównym punktem programu trzeciej edycji Nocy Poezji, realizowanej w cyklu Krakowskie Noce, będzie plenerowe widowisko multimedialne na krakowskim Rynku Głównym, według scenariusza Bronisława Maja, w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem artystów Teatru KTO, specjalizującego się w tego typu realizacjach. Opracowanie muzyczne widowiska przygotowuje Ewa Kornecka, scenografię i kostiumy Joanna Jaśko-Sroka, choreografię i ruch sceniczny ? Eryk Makohon.
Tegoroczny spektakl ?Arka B” oparty będzie na utworach Stanisława Barańczaka (od wierszy z debiutanckiego tomu ?Korekta twarzy” z 1968 r. po ?Chirurgiczną precyzję” z 1998 r.). Osią spektaklu i głównym jego wątkiem będzie (podobnie jak w poemacie ?Sztuczne oddychanie”),symbolicznie przedstawiony los N.N. ? współczesnego moralitetowego everymana, uniwersalnego bohatera, w którego losach może rozpoznać się ?każdy”. Bohaterowi, w jego wędrówce towarzyszą trzy postacie: jego ?ciemne” alter ego i upostaciowane siły Dobra i Zła.
Droga bohatera (?każdego z nas”) przedstawiona zostanie w perspektywie egzystencjalnej i metafizycznej ? jak najdalej od perspektywy ideologicznej czy politycznej. Obrazują ją, konkretne i symboliczne, czysto teatralne obrazy i epizody, dla których sceną staje się cały krakowski Rynek. Tekst poetycki dopełni muzyka, światło, ruch sceniczny i zmieniająca się na oczach widza przestrzeń. Będzie to multimedialne widowisko, ?teatr ogromny”, próbujący na nowo postawić najważniejsze pytania o naszą dzisiejszą ? i być może jutrzejszą ? ludzką kondycję i tożsamość.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Poezji będzie ?Poezja na kryzys”, czyli poezja o pieniądzach. W atrakcyjnie zaaranżowanych poetyckich spotkaniach i pojedynkach zmierzą się wybitni twórcy słowa, odbędzie się wiele koncertów i spektakli poetyckich.
W ramach Nocy odbędą się spotkania autorskie i spotkania poetyckie, w tym z udziałem poetów Nowej Fali, debiutujących w II połowie lat 60. XX w., dla których przeżyciem pokoleniowym był Marzec 1968 i Grudzień 1970, legendarnej już grupy ?Tylicz” (spotkanie ?Tylicz i okolice” – Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, godz. 21:45).
Z kolei o godz. 15:30 w Nowej Prowincji, rozpocznie się spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, które poprowadzi Anna Marchewka. Gośćmi kolejnych spotkań będą Krzysztof Lisowski, Józef Baran, Stanisław Stabro. Specjalnie na to wydarzenie przyjedzie do Krakowa Urszula Kozioł. Spotkanie z poetką poprowadzi Andrzej Franaszek (Pawilon Wyspiańskiego, godz. 18:30).
W programie znalazło się także kilka ciekawych koncertów, bazujących na słowie, m.in. ?Postylla domowa Bertolta Brechta” ? wieczór songów ze spektakli ?Opera za 3 grosze” i ?Frank V. Opera bankierska” z muzyką na żywo w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (Teatr im. J. Słowackiego), ?Bal w operze” Juliana Tuwima (Teatr im. J. Słowackiego) według koncepcji i w wykonaniu Krzysztofa Orzechowskiego, dyrektora Teatru, a także, spektakl muzyczny ?Wszystkim za wszystko… Pieniądze!” na scenie Kabaretu Loch Camelot. W Śródmiejskim Ośrodku Kultury odbędzie się recital Agnieszki Grochowicz (?Piosenki pisane nie dla pieniędzy”), a w Klubie Aktora ?Loża” koncert ?O bogatych poetach i najdroższych wierszach” Agata Bernadt i Adam Niedzielin opowiedzą o poezji nie podlegającej kryzysowi. O godz. 21:30 na Rynku Głównym wystąpi Renata Przemyk.
W programie Nocy Poezji znalazły się także spektakle, stylistyką nawiązujące do rozmaitych nurtów poetyckich. Na scenie Śródmiejskiego Ośrodka Kultury będzie można zobaczyć monodram oparty na tekstach Anny Świrszczyńskiej, w wykonaniu młodej aktorki – Edyty Kucak, w reżyserii Piotra Sobolczyka. Specjalnie na tę Noc Ziuta Zającówna przygotowuje monodram ?Kabaret Kici Koci” Mirona Białoszewskiego (Scena Teatru Zaleznego Politechniki Krakowskiej). Z kolei na scenie Teatru Barakah odbędzie się przedstawienie ?Gdyby w sklepach sprzedawano sny…” czyli bajki! W programie m.in. interpretacje utworów Jeana de La Fontaine’a, Ignacego Krasickiego , Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
W programie Nocy nie zabraknie imprez, łączących słowo i muzykę, przygotowanych m.in. przez Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich (?Dokąd mnie niesiesz życie na swoich kościstych ramionach?”), czy krakowski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (?Wiersze nieocenione”). Nie zabraknie spotkań z poezją awangardową i cyfrową dzięki zaangażowaniu Korporacja Ha!art. Wśród imprez towarzyszących aż trzy wydarzenia w Księgarni Muzycznej Kurant w Rynku Głównym.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na kilka wydarzeń będą obowiązywały bezpłatne wejściówki: na ?Bal w operze” w Teatrze im. Słowackiego (do odbioru w kasie teatru od 5 września); na ?Piosenki pisane nie dla pieniędzy” w Śródmiejskim Ośrodku Kultury (do odbiory od 5 września w siedzibie ŚOK); na ?Podróż zimową” w Operze Krakowskiej (do odbioru od 5 września w kasie Opery); na ?Coś dla ucha” w Radiu Kraków (rezerwacja bezpłatnych wejściówek tel. 601 531 661, e-mail: lidia.jazgar@radiokrakow.pl); na ?Impresje nagiej ciszy” na scenie Ata Alicji Tanew (rezerwacja bezpłatnych wejściówek: Tel. 12 633 54 05, 503 855 770, e-mail:alicja@tanew.info.pl) oraz na spektakl muzyczny ?Wszystkim za wszystko… Pieniądze!” w Loch Camelot (rezerwacje: sms pod nr tel. 602 763 680, e-mail: fundacja@lochcamelot.art.pl).
Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Krakowa, współorganizatorem – Teatr KTO(gminna instytucja kultury). W organizację Nocy Poezji włączyły się: Nowa Prowincja (już po raz trzeci), Klub Pod Jaszczurami Klub Aktora Loża oraz Bona Książka i Kawa, udostępniając nieodpłatnie swoje przestrzenie artystom słowa.
Patronat medialny nad tegoroczną edycją Nocy Poezji objęli: TVP Kraków, Dziennik Polski, portal Magiczny Kraków, Dwutygodnik Miejski KRAKÓW.PL, miesięcznik Karnet oraz Radio Kraków, dzięki któremu tegoroczna edycja Nocy Poezji zostanie wzbogacona o …Radiowe, jubileuszowo-galicjowe ?Coś dla ducha”, czyli specjalne wydanie autorskiego programu Lidii Jazgar z udziałem muzyków zespołu Galicja (transmisja programu na żywo na antenie Radia Kraków).
Szczegółowy program
Dodatkowe informacje są dostępne na stronach internetowych: www.krakowskienoce.pl