Dziś (2 września) rozpoczął się nowy rok szkolny 2013/2014. W krakowskich samorządowych przedszkolach i szkołach przygotowano blisko 95 tys. miejsc dla dzieci i młodzieży. Uroczysta inauguracja roku szkolnego odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 (os. Słoneczne 12). W uroczystości udział wziął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider, zaproszeni parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych.
– Jest mi bardzo miło, że rozpoczynamy ten rok szkolny w Krakowie tutaj, w tej właśnie szkole. Jest to bowiem szkoła wyjątkowa, jest to szkoła, która jako jedyna w Krakowie, a jedna z 14 w Polsce posiada certyfikat promocji jakości zdrowia – mówił podzczas inauguracji roku szkolnego Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa. Prezydent podczas uroczystości zwrócił się również do uczniów – Ci nauczyciele, którzy Was uczą są najwyższej klasy specialistami. Przekazują wam wiedzę, z której naprawdę warto czerpać. To co wyniesiecie z tej szkoły będzie wam procentowało w życiu. Jesteście tymi, na których opiera się nasze miasto. Do Was należy przysłość tego miasta. Pamiętajcie o tym ucząc się i przygotowując do życia dorosłego.
Podczas inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 otwarta została nowa hala sportowa. Pisząc o nowej hali nie można pominąć Tomasza Urynowicza Radnego Miasta Krakowa, absolwenta tej szkoły, który od samego początku zabiegał o budowę tego obiektu. Tomasz Urynowicz jeszcze jako radny dzielnicowy a póżniej radny miasta walczył o to aby powstała ta hala. To on w radzie miasta zabiegał o zabezpieczenie w budżecie miasta środków na budowę obiektu.
-W tych murach się uczyłem, w tych murach wzrastałem, nawiązywałem pierwsze przyjaźnie, część mnie nigdy z tych murów nie odeszła- mówił, nie ukrywając wzruszenia Tomasz Urynowcz Radny Miasta Krakowa.
Obiekt składa się z hali o wymiarach boiska 32x19m, zaplecza sanitarno-szatniowego, trybun oraz łącznika pomiędzy głównym budynkiem szkoły i halą sportową. W ramach prowadzonych prac powiększono również świetlicę szkoły oraz wykonano zmiany w układzie komunikacyjnym przy szkole.
Do dyspozycji uczniów jest pełnowymiarowe boisko do gry w koszykówkę, siatkówkę oraz zmniejszone pole gry do piłki ręcznej. Na zapleczu przygotowano dwie szatnie, pokój dla nauczycieli WF, magazyn sprzętu sportowego oraz toalety. Trybuny mieszczą do 150 osób. Na poziomie trybun zaprojektowano dodatkowo zespół sanitariatów oraz pomieszczenie techniczne. Cały obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Przygotowania do realizacji projektu rozpoczęto w 2009 r. prace zakończyły się w 2013 r. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 4 140 294 zł. Realizatorami zadania byli: Zespół Ekonomiki Oświaty w Krakowie, krakowska Pracowania Architektoniczna Joanna Kołodziej oraz Zakład Remontowo-Budowlany Marian Sikora z Nowego Targu.