?Zarządzenia miastem historycznym, jakim jest Kraków to wyzwanie i odpowiedzialność. Wśród nich mieści się porządkowanie przestrzeni publicznej i opieka nad zabytkami. W tym kontekście trzeba patrzeć na wprowadzenie Parku Kulturowego ? Stare Miasto, który przynosi wymierne efekty” – powiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, podczas spotkania z posłami.
?Uchwała o parku kulturowym wzbudzała kontrowersje, jednak jej zapisy są wielkim dobrodziejstwem i wzorem do naśladowania dla innych miast. Nie wykluczone, że w przyszłości takich stref ochronnych będzie więcej” – stwierdził z kolei Przewodniczący RMK Bogusław Kośmider.
Obrady komisji kultury i środków masowego przekazu prowadziła przewodnicząca Iwona Śledzińska-Katarasińska. ?Podczas wizyty w Krakowie chcemy się zapoznać z doświadczeniami i problemami we wdrażaniu zasad Parku Kulturowego. To świetny instrument ochrony zabytków i przestrzeni publicznej. Zastanawiamy się, czy podobnych rozwiązań nie wprowadzić na drodze ustawowej, tym bardziej, że Sejm rozpoczyna prace nad prezydenckim projektem ustawy o ochronie krajobrazu” ? wskazywała posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska
Podczas pobytu w Krakowie, członkowie sejmowej komisji zwiedzali obszar naszego miasta objęty parkiem kulturowym. Obejrzeli również wystawę ?Park Kulturowy Stare Miasto ? Wczoraj i Dziś”, która ilustruje, jak po wprowadzeniu nowych zasad zmieniło się centrum miasta.
Przypomnijmy, że Park Kulturowy ? Stare Miasto został wprowadzony uchwałą Rady Miasta Krakowa w grudniu 2011 roku. Rygorystyczne zasady, których celem było uporządkowanie przestrzeni publicznej weszły w życie pół roku później. Granice parku Kulturowego wyznaczają ulice: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztowa, Westerplatte, Św. Gertrudy, Bernardyńska, fragment Bulwaru Czerwieńskiego pod Wawelem do ulicy Podzamcze i dalej aż do ulicy Straszewskiego.