Dwaj Nowi Honorowi Obywatele Miasta Krakowa
Kraków będzie miał dwóch nowych honorowych obywateli: profesorów Stanisława Juchnowicza i Władysława Stróżewskiego. Projekty uchwał w tej sprawie zostaną w trybie nagłym w wprowadzone na sesję RMK 25 września – poinformował podczas briefingu prasowego Bogusław Kośmider Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.
Z prośbą o nadanie prof. Stanisławowi Juchnowiczowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa zwrócił się Prezydent Miasta Krakowa.
Profesor Stanisław Juchnowicz (ur. 10 czerwca 1923 r. w Lidzie) to wybitny urbanista i architekt, który swoimi osiągnięciami twórczymi wpisuje się na trwałe w historię Krakowa. Jest współautorem planu urbanistycznego Nowej Huty. Do wybitnych osiągnięć prof. Juchnowicza, znaczących dla rozwoju Krakowa, zaliczają się również jego liczne inicjatywy i projekty urbanistyczne służące poprawie warunków ekologicznych naszego miasta, m.in. utworzenie użytku ekologicznego Łąki Nowohuckie.
Opracowane pod kierunkiem prof. Juchnowicza studium Zagospodarowania Przestrzennego Kraków Wschód można zaliczyć do ?poprzedników ideowych? międzynarodowego konkursu, w wyniku którego skrystalizowała się kolejna inicjatywa obywatelska i zręby koncepcji znanej obecnie jako ?Nowa Huta Przeszłości?. Stanisław Juchnowicz jest uczonym o światowej renomie. Jego prace naukowe na temat rozwoju zrównoważonego i cytowane w wielu znaczących publikacjach międzynarodowych wyniki badań na temat śródmieść weszły do kanonu naukowej literatury urbanistycznej. Szkoła naukowa prof. Juchnowicza wywiera znaczący wpływ na kierunki rozwoju urbanistyki w Polsce, a jego liczni wychowankowie działający na wszystkich kontynentach, swoimi osiągnięciami naukowymi i zawodowymi, dają świadectwo mocnej pozycji Krakowa jako akademickiego ośrodka nauki i dydaktyki.
Z prośbą o nadanie prof. Władysławowi Stróżewskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa zwrócił się Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. Wojciech Nowak przesyłając prośbę Dyrektora Instytutu Filozofii UJ popartą przez Dziekana oraz Radę Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Propozycje tę poparł również Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie, ks. prof. Henryk Pietras SJ.
Profesor Władysław Stróżewski (ur. 8 czerwca 1933 r. w Krotoszynie), Krotoszynianin z urodzenia i Krakowianin z wyboru, od ponad pięćdziesięciu lat związany jest z Krakowem i Uniwersytetem Jagiellońskim. Jest postacią wybitną i wyjątkową w krakowskim środowisku naukowym i kulturalnym, łącząc w swojej pracy i aktywności społecznej wiele pasji i różnorodnych zainteresowań.
W Uniwersytecie Jagiellońskim pełnił szereg ważnych funkcji: był dyrektorem Instytutu Filozofii, Prodziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego, Dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego i pierwszym Dziekanem Wydziału Filozoficznego. Jest członkiem wielu stowarzyszeń i instytucji naukowych oraz kulturalnych, zarówno międzynarodowych, jak i ogólnopolskich oraz krakowskich. Profesor Władysław Stróżewski jest światowej sławy filozofem, wybitnym działaczem naukowym oraz zasłużonym nauczycielem akademickim. Lista książek i artykułów jego autorstwa obejmuje ponad 350 pozycji.