Arena Kraków pnie się do góry – Prezydent Krakowa na budowie hali [ Fotoreportaż ]
Trwają prace przy zadaszaniu hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach. W poniedziałek, 30 października plac budowy największej w Polsce wielofunkcyjnej areny zwiedzał Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Trwają prace związane z zadaszeniem hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach. ?We wrześniu dobiegł ważny etap realizacji naszej inwestycji. Zakończyliśmy prace konstrukcyjne, tak żeby w październiku obiekt zamknąć już dachem. Od tego momentu rozpoczną się prace montażowe i wykończeniowe wewnątrz hali, typu montaż krzesełek, okablowanie, elektronika” ? informował Zbigniew Rapciak, prezes Agencji Rozwoju Miasta, podczas wizytacji budowy, połączonej z zawieszeniem wiechy.
Trwająca obecnie na wysokościach operacja wieńczy prace związane z przygotowaniem obiektu do jego zadaszenia. A nie jest to proces łatwy z uwagi na specyfikę konstrukcji samego dachu. Około 20 – spośród blisko 500 pracowników realizujących ten obiekt – to wykwalifikowani specjaliści posiadający uprawnienia do prac na wysokościach. Ze względu na wielkość kopuły dużej hali Kraków Areny, której rozpiętość w najszerszym miejscu wynosi 166 m, jest to operacja szczególnie skomplikowana. Dach o kształcie kopuły podlegać będzie szeregu obciążeniom, wynikającym nie tylko z jego kształtu, ale i warunków atmosferycznych oddziałujących na samą konstrukcję.
Zadowolenia z postępu prac nie krył Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. ?Ta inwestycja nie tylko większa ranga Krakowa jako miasta dużych imprez sportowych i prestiżowych kongresów. Arena koło parku Lotników odmieni wizerunek dzielnicy Czyżyny i stanie się doskonałym łącznikiem między Nową Hutą a Śródmieściem” – mówił Jacek Majchrowski.
Hala widowiskowo-sportowa realizowana jest wg projektu przygotowanego przez konsorcjum firm Perbo ? Projekt Sp. z o.o. z Krakowa oraz Modern Construction Systems Sp. z o.o. z Poznania. Wykonawcą robót budowlanych jest konsorcjum firm: Mostostal Warszawa (Lider) i Acciona Infraestructuras SA, Asseco Poland SA i Mostostal Puławy SA.
Kompleks składa się z dwóch zasadniczych części – hali głównej oraz mniejszej hali treningowej. Będą tam rozgrywane zawody o randze krajowej i międzynarodowej, w co najmniej 17 dyscyplinach sportowych. W hali będzie można organizować też imprezy kulturalne, widowiskowo ? estradowe, sportowo ? rekreacyjne oraz imprezy kongresowo – wystawiennicze i ekspozycyjno ? targowe.
Już w tym momencie Kraków Arena jest na liście obiektów, w których odbędą się Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn w 2014 r., podczas których gmina będzie jednym z gospodarzy imprezy. Planowane są także inne wydarzenia sportowe, jak np. Międzynarodowy Kongres Grupy Muszkieterów (czerwiec 2014), rozgrywki w ramach Ligi Światowej oraz mecze towarzyskie Reprezentacji Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzn, Festiwal Muzyki Filmowej (maj 2014 i 2015) oraz Mistrzostwa Europy Mężczyzn w Piłce Ręcznej (2016).
Całkowity koszt budowanego obiektu wraz z jego wyposażeniem wyniesie 357 mln zł. Kwota uwzględnia także 35 mln zł, które w minionym tygodniu Rada Miasta Krakowa przeznaczyła na dokapitalizowanie hali. Uzyskane w ten sposób dodatkowe pieniądze ARM SA w całości chce przeznaczyć na tzw. doposażenie obiektu w technologie i urządzenia najnowszej generacji, niezbędne do organizacji koncertów światowych sław rozrywki i najpopularniejszych widowisk sportowo-muzycznych. Prace przy realizacji obiektu mają się zakończyć w pierwszej połowie 2014 roku.
Przy okazji zwiedzania budowy i zawieszenia wiechy, Agencja Rozwoju Miasta zaprezentowała także logo Kraków Areny. Określają go trzy uniwersalne w swym przekazie artystycznym barwy podstawowe, od wieków stosowane w malarstwie i w architekturze: czerwień, błękit, żółć. Kolory te nawiązują również do barw herbu Krakowa. Główny motyw graficzny to zarys powstającego obiektu – z dynamicznego wiru zastosowanej w logo spirali wyłania się kształt dwóch hal – jednej mniejszej – niebieskiej, drugiej większej – czerwonej.
Fotoreportaż – Jan Graczyński / INFO Kraków24[scrollGallery id=1021]