VI ?Marsz Nadziei i Życia” – Solidarni z chorymi [ zdjęcia ]
Dzisiaj (5 października) Fundacja Urszuli Smok ?Podaruj Życie” zorganizowała już po raz VI ?Marsz Nadziei i Życia”. Celem akcji jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie mieszkańcom sytuacji osób chorych.
Akcja rozpoczęła się o godz. 14.00 w magistracie, gdzie znani artyści przeczytali listy osób chorych, w których opisali swoje doświadczenia związane z chorobą, a także marzenia i plany na przyszłość. W tym roku zaproszenie Fundacji przyjęli: Urszula Grabowska, Maja Ostaszewska, Małgorzata Kalicińska, Tadeusz Huk, Błażej Peszek.
Po części oficjalnej uczestnicy przszli ulicami na trasie: magistrat ? ul. Grodzka – Rynek Główny ? Wieża Ratuszowa. Marsz zakończył się pod Wieżą Ratuszową akcją ?Uwolnić marzenia” ? czyli wypuszczeniem do nieba zielonych baloników z dołączonymi do nich listami chorych.
Patronat honorowy nad akcją objęli Metropolita Krakowski ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Przy Wieży Ratuszowej ustawiono punkt informacyjny, w którym można było się dowiedzieć więcej na temat dawstwa szpiku kostnego. Każda zainteresowana osoba miała możliwość napisania swojego własnego listu ? zawierającego słowa otuchy i wsparcia dla chorych. Listy te zostały wysłane do nieba wraz z pozostałymi.
Marsz Nadziei i Życia jest znakiem solidarności i jedności z chorymi onkologicznie. Poprzez akcję organizatorzy chcą przełamać bariery pomiędzy chorymi a społeczeństwem, a także ukazać wszystkim chorym, że nie są sami w swoim cierpieniu.
Założycielka Fundacji ?Podaruj Życie”, Urszula Smok, chorowała na białaczkę i przeszła pomyślnie przeszczep szpiku kostnego. Celem działalności Fundacji jest niesienie pomocy chorym na nowotwory krwi, osobom po przeszczepie szpiku, popularyzowanie idei dawstwa szpiku oraz prowadzenie jedynego w Polsce południowej Rejestru Dawców Szpiku.
Statystycznie w Polsce ok. 3.500 ludzi zapada co roku na białaczki i inne nowotworowe choroby układu krwiotwórczego. Dla wielu z nich jedyną szansą wyleczenia jest allogeniczny przeszczep szpiku od zdrowego dawcy. Może to być siostra lub brat, wyjątkowo inny członek rodziny. O tym, czy ktoś może być dawcą decydują antygeny zgodności tkankowej. Niestety zdarza się i tak, że wielu chorych nie ma dawcy wśród najbliższych. W takiej sytuacji poszukuje się niespokrewnionego dawcy w banku krajowym, a w przypadku niepowodzenia – w banku światowym, ale wtedy koszty poszukiwań są bardzo wysokie.
Fotoreportaż – Jan Graczyński / INFO Kraków24[scrollGallery id=1023]