Sprawdź co może powstać w twoim sąsiedztwie. Weszły w życie trzy nowe miejscowe plany zagospodarowania: Borek Fałęcki Północ, Polana Żywiecka oraz ?Czyżyny-Łęg”. Aktualnie Kraków ma 124 uchwalone plany obejmujące 46 % powierzchni miasta. To olbrzymi postęp ? w 2003 roku tylko 1,5 % powierzchni Krakowa było objęte planami.
W 2013 roku miasto uchwaliło 23 miejscowe plany. Wśród nich znalazły się opracowania dla bardzo ważnych przestrzeni miejskich jak np. Bulwary Wisły.
W opracowaniu jest 18 projektów, które po uchwaleniu objęłyby dodatkowo 4,2 % powierzchni Krakowa, co będzie stanowiło już ponad 50% powierzchni Krakowa.
Warto dodać, że nie jest konieczne objęcie całej powierzchni Krakowa planami. Nie są one potrzebne na terenach zamkniętych oraz objętych ochroną z mocy prawa. Docelowe pokrycie Krakowa planami w 60 procentach pozwoli na 100 procent stwierdzić, że miasto jest dobrze ?zaplanowane”.
Miejscowy plan to ważne narzędzie pozwalające uniknąć chaosu w przestrzeni. Ustala się w nim m.in. które tereny pozostaną zielone, gdzie mogą powstać drogi, budynki mieszkaniowe i usługowe. Dzięki planom rozwija się miasto, skraca się proces inwestycyjny tam, gdzie jest on dopuszczony, a cenne przyrodniczo obszary są chronione przed zakusami deweloperów.
Lista planów ? zarówno obowiązujących jak i projektów dostępna jest pod adresem :planowanie.um.krakow.pl