Potwierdzenie informacji o tym, że Kraków oficjalnie dostał się do ekskluzywnego grona Miast Literatury UNESCO, a także spotkania z Joanną Bator i Peterem Sloterdijkiem to bez wątpienia najważniejsze wydarzenia pierwszego dnia 5. edycji Festiwalu Conrada, który rozpoczął się wczoraj (21 października, poniedziałek).
Wysłany z Paryża i datowany na 18 października list od Francesco Bandarina – zastępcy dyrektor generalnej UNESCO, nie pozostawia wątpliwości. Po trzech latach starań i przygotowań Kraków dołączył do Sieci Miast Kreatywnych w dziedzinie literatury, jako siódme miasto na świecie noszące ten zaszczytny tytuł i pierwsze w tej części Europy. ?Tytuł Miasta Literatury UNESCO otworzy nowe możliwości w pozyskiwaniu dodatkowych środków finansowych, wyznaczy też kierunek rozwoju literatury w mieście” ?mówi Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta.
O tym, że Kraków jest w istocie miastem literatury, a literatura to medium doskonałe, głośno mówili od lat organizatorzy Festiwalu Conrada. ?Literatura pośredniczy między czytelnikami, pisarzami, a jednocześnie różnymi światami” ? wyjaśnia ideę tegorocznej edycji festiwalu jego dyrektor artystyczny prof. Michał Paweł Markowski. ?Kraków staje się miastem globalnym. Żyje pytaniami, jakie zadawane są w różnych miejscach ziemi” – dodaje.
Bo i z różnych miejsc na ziemi przybyli tegoroczni goście festiwalowi. Podczas wczorajszej (21 października, poniedziałek) konferencji prasowej inaugurującej festiwal Grzegorz Jankowicz, dyrektor wykonawczy festiwalu, zachęcał do spotkań z braćmi Quay, dla których literatura jest ?czymś w rodzaju trampoliny”, przypominał o spotkaniu z wybitnym włoskim pisarzem, eseistą i tłumaczem Claudio Magrisem oraz murowanym kandydatem do literackiego Nobla Ceesem Nooteboomem. Zapraszał też na spotkanie z Kiran Desai i Sławomirem Zubrzyckim.
W programie pierwszego dnia festiwalu znalazło się m.in. spotkanie z Joanną Bator ? laureatką tegorocznej nagrody Nike za książkę Ciemno, prawie noc, a także spotkanie, podczas którego rozmowę prowadzili: prof. Michał Paweł Markowski i wybitny myśliciel Peter Sloterdijk.
Dziś (22 października, wtorek) na Festiwalu o godz. 16:00 w podróż Gdzieś dalej, gdzie indziejzabiorą czytelników: Dariusz Czaja, Krzysztof Środa i Adam Wodnicki, pod przewodnictwem Anny Arno. Godzinę później Agnieszka Taborska otworzy wystawę Spiskowcy wyobraźni w Galerii Szara Kamienica. Równocześnie zaplanowano spotkanie z Mostafą Zamaniniją ? pisarzem, wydawcą i znawcą kultury irańskiej. O godz. 18:00 o Urzędniku po pracy rozmawiać będą Wojciech Kłosowski i Paweł Potoroczyn. A wieczorem, w fascynującą podróż podszytą melancholią, zabiorą miłośników literatury Marek Bieńczyk, Filip Springer i Ryszard Koziołek. Coś dla siebie znajdą dzisiaj także miłośnicy filmu. Najpierw, o godz. 19:00 ? Przeszłość w reż. Asghara Farhadiego, a o godz. 21:30 ? pierwszy odcinek pasma filmowego poświęconego twórczości braci Quay. Na wydarzenia filmowe zaprasza Kino Pod Baranami.
Przypominamy: tegoroczny Festiwal Conrada potrwa tydzień (do niedzieli, 27 października). Hasło przewodnie wydarzenia brzmi: Medium doskonałe. Pełny program festiwalu:www.conradfestival.pl.
Fotoreportaż-Jan Graczyński/INFO Kraków24