?Mieszkańcy Krakowa mają prawo do czystego powietrza, a osiągnięcie tego stanu jest obowiązkiem i wspólną sprawą Miasta i Samorządu Województwa. Bez radykalnych działań i likwidacji palenisk na paliwa stałe, nie doprowadzimy do znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie” ? pisze Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w liście do Marszałka Województwa Małopolskiego.
Stanowisko władz Krakowa to głos w konsultacjach społecznychprojektu uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie określenia rodzajów paliw dopuszczonych do stosowania na obszarze Gminy Miejskiej Kraków.
W liście do Marszałka Prezydent Jacek Majchrowski zwraca uwagę, że przedstawiony przez Zarząd Województwa Małopolskiego projekt odbiega od wcześniej konsultowanego z władzami Miasta dokumentu i jest niezgodny z kierunkami działań naprawczych ustalonych przez Sejmik Województwa Małopolskiego w ?Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”. ?Według Programu ochrony powietrza, dla osiągnięcia wymaganych standardów jakości powietrza w Krakowie konieczna jest likwidacja palenisk na paliwa stałe i wprowadzenie do roku 2018 pełnego zakazu stosowania ich w naszym mieście” ? przypomina Jacek Majchrowski. Jego zdaniem, dopuszczenie do stosowania tego rodzaju paliw, nawet przy spełnieniu narzuconych w uchwale rygorów dotyczących urządzeń i sposobu ich eksploatacji, nie zapewni wystarczającej redukcji emisji pyłu ze źródeł niskiej emisji. ?Wymagany poziom redukcji emisji pyłu ze spalania paliw stałych nie może być osiągnięty tym bardziej, że projekt uchwały pozwala na instalowanie niskoemisyjnych pieców na paliwo stałe również w nowobudowanych obiektach” ? pisze Jacek Majchrowski.
Wątpliwości budzi też określenie w projekcie nowej uchwały Sejmiku Województwa rodzaju urządzeń dopuszczonych do stosowania i standardów emisyjnych dla tych urządzeń. ?Artykuł 96 ustawy Prawo ochrony środowiska daje Sejmikowi Województwa wyłącznie prawo do określenia rodzaju i jakości paliw dopuszczonych do stosowania” ? zaznacza Prezydent Krakowa.
W liście do Marszałka przypomniane są również działania podejmowane Miasto na rzecz ograniczenia niskiej emisji. ?W trosce o stan jakości powietrza nie tylko od lat dofinansowujemy wymianę pieców węglowych, ale również nie dopuszczamy do powstawania nowych źródeł tych emisji, regulując tę kwestię w planach miejscowych czy w warunkach zabudowy. Propozycje pozwalające na stosowanie węgla stoją więc w sprzeczności z prowadzonymi działaniami miasta” ? pisze Prezydent Majchrowski.
W swoim stanowisku Prezydent zaznacza, że Miasto będzie kontynuować Program Likwidacji Niskiej Emisji i pozyskiwać niezbędne środki na jego realizację. ?Jednak warunkiem koniecznym skuteczności tych działań i osiągnięcia wymaganego efektu ekologicznego jest uchwalenie przez Sejmik Województwa Małopolskiego zakazu stosowania paliw stałych na terenie Krakowa.Nie możemy pozwolić sobie na stosowanie półśrodków. Bez radykalnych działań i likwidacji palenisk na paliwa stałe nie doprowadzimy do znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie” ? podkreśla Prezydent Krakowa.