?Kraków można nazwać miastem bez czasu i niech ono w swojej atmosferze i historii takie pozostanie, lecz niech rozwija się nowocześnie? ? powiedział Andrzej Zdebski ? prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej, jeden z uczestników wtorkowej debaty dotyczącej nowej Strategii Rozwoju Miasta.
W spotkaniu, które odbyło się w Artetece WBP, oprócz Andrzeja Zdebskiego wzięli udział także: Elżbieta Koterba ? wiceprezydent ds. Rozwoju Miasta, Borysław Czarakcziew ? przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów, Andrzej Noworól ? profesor UJ i UEK.
Nikt nie miał wątpliwości że wypowiedziane przez wiceprezydent Elżbietę Koterbę zdanie: ?Kraków jest metropolią!? ? jest prawdziwe. Dyskusja skupiła się natomiast na kwestiach związanych z tym co określa charakter Krakowa, co świadczy o jego wyjątkowości, a także na tym jakie są mocne i słabe strony miasta i na co twórcy Strategii Rozwoju Miasta powinni kłaść szczególny nacisk.
?To nie wielkość miasta świadczy o jego metropolitalności, ważne jest natomiast to, jak oddziałuje na otoczenie, na gminy i miasta ościenne oraz jakie pełni wobec nich funkcje? ? mówiła Elżbieta Koterba. Dodała, że miasto spełnia liczne funkcje zarówno wewnętrzne, dotyczące jego własnych mieszkańców i zapewnienia ich potrzeb, jak i funkcje skierowane na zewnątrz, ponadlokalne i ponadregionalne. Realizuje je m.in. poprzez takie projekty jak Nowa Huta Przyszłości czy inwestycje takie jak Centrum Kongresowego i Hala Widowiskowo-Sportowa, które podnoszą prestiż miasta i przyczyniają się do jego promocji na całym świecie.
?Kraków ma pewną przewagę nad innymi miastami ? to jego wymiar duchowy i kulturowy? ? mówił prof. Andrzej Noworól. ?W takich obszarach jak historia i dziedzictwo nikt nie może z nim konkurować? ? wyjaśniał, a Andrzej Zdebski dodał, że to wszystko składa się na markę Krakowa i że miasto z pewnością można określić mianem marki narodowej.
?Wszyscy kochamy Kraków, ale czy nie byłoby lepiej aby jego charakter trochę się zmienił? Czy nie warto wpuścić tutaj trochę Warszawy, czy Barcelony?? – pytał z kolei jeden z gości przysłuchujących się dyskusji.
Uczestnicy debaty zgodzili się, że niepowtarzalnego charakteru nikt Krakowowi nie odbierze, ważne jest natomiast to jakie nowe elementy można do niego dodać. To na czym należy skupić się w najbliższych latach to przede wszystkim rozwój gospodarczy i dobra współpraca z partnerami, którzy wraz z Krakowem tworzą obszar metropolitalny o ogromnym potencjale.
Wtorkowe (29 października) spotkanie zorganizowane przez Fundację Aktywnych Obywateli imienia Józefa Dietla oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie było pierwszym z cyklu rozmów dotyczących Strategii Rozwoju Miasta ? dokumentu, który wyznacza kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego Krakowa na najbliższe dekady. Drugie spotkanie, które odbędzie się 5 listopada (wtorek) będzie dotyczyć Krakowa jako miasta obywatelskiego, natomiast trzecie (12 listopada, wtorek) ? Krakowa jako miasta innowacyjnego. Oba spotkania rozpoczną się godz. 17:30 w Artetece WBP (Małopolski Ogród Sztuki, wejście od ul. Szujskiego). Zapraszamy! Wstęp wolny.