Małopolska: Systematyczne działania małopolskiej Policji przeciw przestępczości pseudokibiców
Zwalczanie przestępczości pseudokibiców jest traktowane przez małopolską Policję priorytetowo. Działania w tym zakresie prowadzone są systematycznie ? na wielu płaszczyznach. To zarówno rozpracowywanie zorganizowanych grup przestępczych trudniących się na przykład handlem narkotykami na dużą skalę czy zlecaniem pobić, ale także zwalczanie innych zjawisk powiązanych z tymi środowiskami : graffiti, siatki osiedlowych dilerów czy posiadanie niebezpiecznych narzędzi i tzw. ?ustawki?.
Tylko w październiku zatrzymaliśmy ponad 30 pseudokibiców powiązanych ze środowiskami przestępczymi, w tym kilku z czołówki kibicowskich ?bojówek?, kilkunastu z nich zostało aresztowanych, inni oddani zostali pod policyjny dozór oraz musieli złożyć poręczenia majątkowe. Z przestępczej działalności rozliczonych zostało także kilkudziesięciu dilerów narkotykowych oraz 55 ?grafficiarzy? – mówi podinsp. Mariusz Ciarka rzecznik prasowy małopolskiej policji.
Dzięki wzmocnieniu służb patrolowych i wywiadowczych wielu sprawców, zwłaszcza tych którzy niszczą mienie, zatrzymanych zostało na gorącym uczynku przestępstwa.
Zwalczanie przestępczości pseudokibiców to nie tylko represja, to także zapobieganie i prewencja ? sprawdzanie osób mogących posiadać niebezpieczne narzędzia i udaremnianie tzw. ?ustawek?. Od początku roku wylegitymowano ponad 10 000 osób związanych ze środowiskiem chuliganów stadionowych, skontrolowano ponad 3000 samochodów, którymi poruszali się pseudokibice ? kontrolowanym osobom odbierano maczety , noże, siekiery i inne niebezpieczne narzędzia ( ponad 160 razy kierowano sprawy do sądu o wykroczenie z art. 50 a kw). Dzięki takim kontrolom w wielu przypadkach udało się zapobiec ?ustawkom? i innym przestępstwom z użyciem niebezpiecznych narzędzi.
W Krakowie od początku roku odnotowaliśmy 7 zabójstw z których 2 związane ze środowiskiem pseudokibiców (w jednej z tych spraw sprawcy zostali ustaleni bardzo szybko, jeden został tymczasowo aresztowany, personalia drugiego są nam znane, jego zatrzymanie jest kwestią czasu; w drugim przypadku sprawca został ustalony, ukrywa się za granicą). W jednym przypadku mieliśmy do czynienia z atakiem mężczyzny będącego pod wpływem alkoholu. Kontekst pozostałych zdarzeń wiąże się z nieporozumieniami między małżonkami lub znajomymi, najczęściej podczas imprez alkoholowych.
Starania policjantów pracujących każdego dnia nad poprawą bezpieczeństwa przynoszą efekty, odnotowujemy spadek ilości przestępstw w niemal wszystkich kategoriach ? mniej jest zabójstw, mniej rozbojów i wymuszeń rozbójniczych, mniej kradzieży samochodów, Kraków jest coraz bardziej bezpieczny.
Działania małopolskiej Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa wspierane są przez lokalne samorządy oraz Komendanta Głównego Policji i Ministra Spraw Wewnętrznych.
Dzięki takiemu wsparciu udało się pozyskać dodatkowe środki na wzmocnienie służb patrolowych.
Od początku roku przyjętych zostało do małopolskiego garnizonu Policji 428 nowych funkcjonariuszy (w grudniu przyjęte zostaną kolejne osoby), podpisane zostało także Porozumienie zainicjowane przez Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji i Ministra Spraw Wewnętrznych z władzami Miasta Krakowa o przekazaniu kwoty 100 000 złotych na 500 dodatkowych służb patrolowych, które ruszyły od początku listopada br. Na początku grudnia służby patrolowe zasilą także absolwenci policyjnych szkół, którzy zostaną skierowani na ulice Krakowa w związku z adaptacją zawodową. Porozumienie z władzami Miasta będzie odnawiane, jak również będą kierowani kolejni Policjanci na staże.