Za zasługi dla nauki polskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Miasta Krakowa prof. Władysławowi Stróżewskiemu nadano tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Dziś (11 grudnia, środa) odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której prof. Stróżewski odebrał tytuł.
– Międzynarodowe uznanie, jakim cieszy się prof. Stróżewski jako filozof, charyzmatyczny wykładowca, autor tłumaczonych na wiele języków publikacji naukowych i popularyzatorskich od lat opromieniają nasze miasto sławą ? mówił podczas uroczystości Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. – Ogromna erudycja, doskonała, precyzyjna i piękna polszczyzna, którą posługuje się Pan Profesor, jego szeroka, dogłębna wiedza, oryginalne własne przemyślenia, a przy tym wielka skromność, pokora wobec nauki oraz życzliwość wobec otoczenia budzą powszechny podziw i szacunek ? dodał.
– Marzeniem moim było zbliżenie się do Krakowa w sposób możliwie najdoskonalszy i to marzenie się spełniło ? powiedział prof. Władysław Stróżewski po odebraniu tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa z rąk Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera.
Z prośbą o nadanie prof. Władysławowi Stróżewskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa zwrócił się Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak.
Prof. Władysław Stróżewski urodził się w 1933 r. w Krotoszynie. Krakowianinem został z wyboru ? z tym miastem i Uniwersytetem Jagiellońskim jest związany od ponad pięćdziesięciu lat. Profesor Stróżewski jest światowej sławy filozofem oraz zasłużonym nauczycielem akademickim. Lista książek i artykułów jego autorstwa obejmuje ponad 350 pozycji.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim prof. Stróżewski był dyrektorem Instytutu Filozofii, Prodziekanem i Dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego i pierwszym Dziekanem Wydziały Filozoficznego. Jest członkiem wielu stowarzyszeń i instytucji naukowych oraz kulturalnych m.in. Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, Polskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i SKOZK-u.
Fotorelacja – Jan Graczyński / INFO Kraków24