Do pierwszych zatrzymań doszło już wkrótce po zdarzeniu. Informację o bójce dyżurny krakowskiej Policji otrzymał około godz. 20.20 z Pogotowia Ratunkowego, którego załoga udzielała pomocy medycznej rannemu mężczyźnie. Już niedługo później policjanci ustalili osoby uczestniczące w awanturze ? doszło do pierwszych zatrzymańc – poinformował podinsp. Mariusz Ciarka rzecznik prasowy małopolskiej policji.
W sumie do policyjnego aresztu trafiło osiem osób. Są to młodzi mężczyźni w wieku 18-19 lat, mieszkańcy Krakowa. Wkrótce zostaną przesłuchani.
Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia do późnych godzin nocnych, prowadząc m.in. oględziny. Małopolski Komendant Wojewódzki Policji zdecydował o powołaniu specjalnej grupy operacyjno ? śledczej, której funkcjonariusze zajęli się wyjaśnianiem okoliczności bójki i motywów działania sprawców.
Jeden z rannych, 19-letni mężczyzna, zmarł w szpitalu od ran zadanych prawdopodobnie nożem. Rany drugiego mężczyzny nie zagrażają życiu.
Szybkie ustalenie i zatrzymanie sprawców było możliwe dzięki dobremu, systematycznemu rozpracowywaniu środowisk związanych z przestępczością narkotykową i pseudokibiców.
Zwalczanie przestępczości pseudokibiców jest traktowane przez małopolską Policję priorytetowo. Działania w tym zakresie prowadzone są systematycznie ? na wielu płaszczyznach. To zarówno rozpracowywanie zorganizowanych grup przestępczych trudniących się na przykład handlem narkotykami na dużą skalę czy zlecaniem pobić, ale także zwalczanie innych zjawisk powiązanych z tymi środowiskami : graffiti, siatki osiedlowych dilerów czy posiadanie niebezpiecznych narzędzi i tzw. ?ustawki?.
Dzięki wzmocnieniu służb patrolowych i wywiadowczych wielu sprawców, zwłaszcza tych którzy niszczą mienie, zatrzymanych zostało na gorącym uczynku przestępstwa.
Zwalczanie przestępczości pseudokibiców to nie tylko represja, to także zapobieganie i prewencja ? sprawdzanie osób mogących posiadać niebezpieczne narzędzia i udaremnianie tzw. ?ustawek?. Od początku roku wylegitymowano ponad 10 000 osób związanych ze środowiskiem chuliganów stadionowych, skontrolowano ponad 3000 samochodów, którymi poruszali się pseudokibice ? kontrolowanym osobom odbierano maczety , noże, siekiery i inne niebezpieczne narzędzia ( ponad 160 razy kierowano sprawy do sądu o wykroczenie z art. 50 a kw). Dzięki takim kontrolom w wielu przypadkach udało się zapobiec ?ustawkom? i innym przestępstwom z użyciem niebezpiecznych narzędzi.
Starania policjantów pracujących każdego dnia nad poprawą bezpieczeństwa przynoszą efekty, odnotowujemy spadek ilości przestępstw w niemal wszystkich kategoriach ? mniej jest zabójstw, mniej rozbojów i wymuszeń rozbójniczych, mniej kradzieży samochodów, Kraków jest coraz bardziej bezpieczny.
Działania małopolskiej Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa wspierane są przez lokalne samorządy oraz Komendanta Głównego Policji i Ministra Spraw Wewnętrznych.
Dzięki takiemu wsparciu udało się pozyskać dodatkowe środki na wzmocnienie służb patrolowych.
Od początku roku przyjętych zostało do małopolskiego garnizonu Policji 428 nowych funkcjonariuszy (w grudniu przyjęte zostaną kolejne osoby), podpisane zostało także Porozumienie zainicjowane przez Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji i Ministra Spraw Wewnętrznych z władzami Miasta Krakowa o przekazaniu kwoty 100 000 złotych na 500 dodatkowych służb patrolowych, które ruszyły od początku listopada br. Na początku grudnia służby patrolowe zasilą także absolwenci policyjnych szkół, którzy zostaną skierowani na ulice Krakowa w związku z adaptacją zawodową. Porozumienie z władzami Miasta będzie odnawiane, jak również będą kierowani kolejni Policjanci na staże.