W dniu 13.12.2013 rzecznik mokotowskiej prokuratury okręgowej w Warszawie poinformował, że prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie publicznego użycia zwrotu ?polskie obozy zagłady?. Stwierdziła bowiem, że sformułowanie to, choć wyjątkowo niefortunne, nie miało na celu wskazania, iż obozy takie zakładali Polacy, a jedynie, iż położone były na ziemiach polskich.
Oświadczenie:
Opinia prokuratury stoi w jawnej sprzeczności z faktami historycznymi. Niemieckie nazistowskie obozy III Rzesza budowała na terenach do niej wcielonych bądź przez nią okupowanych. Nie jest znane historykom istnienie jakiegokolwiek obozu zagłady położonego na ziemiach polskich w czasie istnienia na tych ziemiach polskiej państwowości.
Dlatego w przeciwieństwie do prokuratury czujemy się określeniem ?polskie obozy zagłady? głęboko znieważeni, a co ważniejsze ? wielokrotnie każdy z nas był świadkiem sytuacji,
jak drastycznie poniżone czują się takimi sformułowaniami polskie ofiary zbrodni niemieckich, w szczególności byli więźniowie niemieckich obozów i więzień . Co gorsza, wielokrotnie widzieliśmy też, jak kłamstwo to rodziło zamęt u młodych ludzi z zagranicy ? gotowych uwierzyć, że obozy te były utworzone i prowadzone przez Polskę i Polaków.
Tym samym zbrodniarze triumfują, a ofiary na nowo skazuje się na upokorzenie. To przecież nazistowska propaganda opierała się na przekonaniu, że wielokrotnie powtarzane kłamstwo staje się w końcu prawdą. I tak będzie, skoro nawet w Polsce prokuratura odmawia wszczęcia postępowania w sprawie tak ohydnego fałszu. Na dodatek prokuratura de facto przyznała rację mediom, które pisały o ?polskich obozach zagłady?, a potem odmawiały sprostowania i przeprosin, tłumacząc, że chodziło jedynie o geograficzne położenie na ziemiach polskich.
Warto wskazać na jeszcze jedno: wpis na listę UNESCO Miejsca Pamięci Auschwitz- -Birkenau został zmieniony, aby właśnie dzięki sformułowaniu o ?niemieckim nazistowskim obozie? pełniej odzwierciedlić jego przynależność instytucjonalną. Od lat obserwowaliśmy i wspieraliśmy też różne akcje Polonii i polskiego MSZ na całym świecie, mające na celu zwalczanie haniebnego stwierdzenia o ?polskich obozach?. Z nadzieją przyjmowaliśmy, że mimo trudności i oporów kolejne gazety i ośrodki medialne ze wstydem jednak przepraszały za użycie tego sformułowania.
Dziś polska prokuratura wygłasza opinię i podejmuje decyzje, które niweczą ten olbrzymi, wieloletni i kosztowny wysiłek. Skoro w oczach prokuratorów stwierdzenie o ?polskich obozach zagłady? nie jest znieważające, to trudno nie postawić dramatycznego pytania,
czy wszystkie dotychczasowe starania wielu ludzi dobrej woli miały jakikolwiek sens.
W poczuciu całkowitej bezsilności wobec rozumowania prokuratury wnosimy do Prokuratora Generalnego RP, Ministra Sprawiedliwości i Rzecznika Praw Obywatelskich o pomoc w zwalczaniu tego znieważającego Polskę i Polaków kłamstwa na temat największej tragedii współczesnej Europy ? niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady.
Podpisali:
Janusz Barszcz – Dyrektor Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy
Piotr M. A. Cywiński – Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau
Tomasz Hanejko – Kierownik Muzeum Miejsca Pamięci w Bełżcu
Edward Kopówka – Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince
Tomasz Kranz – Dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku
Krzysztof Skwirowski – Kierownik Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze
Piotr Tarnowski – Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie
Piotr Wąsowicz – Kierownik Muzeum b. Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof
Marek Zając – Sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej