Kolejny raz przez miasto przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. Wydarzenie to, które miało w Krakowie swój początek w roku 2011, staje się naszą kolejną lubianą tradycją. Okazją do celebrowania święta Objawienia Pańskiego, ale też przyczynkiem do wspólnej rodzinnej zabawy i atrakcją dla turystów. Tego właśnie dnia możemy dumnie i bez żadnych obaw paradować w koronie, przemierzając Trakt Królewski śladem naszych wielkich władców. Hasło tegorocznego orszaku to „Kolędujmy” ? zawołanie do kultywowania obyczaju wspólnego śpiewania i cieszenia się świętami.
Przypomnijmy, że 6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, znaną jako Święto Trzech Króli. Orszak, bezpośrednio nawiązujący do przedstawień jasełkowych i widowisk herodowych, jak co roku opowie historię sprzed 2000 lat: Mędrcy ze Wschodu (zgodnie ze średniowieczną tradycją noszący imiona Kacper, Melchior i Baltazar) przybyli do Betlejem, by pokłonić się Dzieciątku Jezus i Świętej Rodzinie oraz złożyć drogocenne dary ? złoto, kadzidło i mirrę.
Kraków to jedno ze 160 miast w Polsce, które organizuje pochód Orszaku Trzech Króli. Można śmiało stwierdzić, że krakowskie wydarzenie odbywa się z największym rozmachem. Wspierają je władze kościelne i świeckie. Orszakowi patronują: Kardynał Stanisław Dziwisz, Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller i Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.
Orszak, a właściwie trzy orszaki wyruszyły z trzech punktów miasta. Z Wawelu wyruszył Orszak czerwony (europejski), któremu przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz. Z Placu Matejki ? Orszak niebieski (afrykański), a z ulicy Retoryka orszak zielony (azjatycki).
Królowie, symbolizujący trzy kontynenty, wędrowali w asyście swoich dworów ? kilkuset małych rycerzy i dwórek, których role odtwarzali uczniowie krakowskich szkół. Straż orszaku stanowili ojcowie dzieci w przebraniach pasterzy. Natomiast w kolędowaniu pomogły zespoły muzyczne. Po drodze pielgrzymi zobaczyli sceny jasełkowe: dwór króla Heroda oraz walkę aniołów z diabłami. Wszyscy spotkali się na Rynku Głównym przed sceną Targów Bożonarodzeniowych, na której ? w stajence znaleźli Świętą Rodzinę. Tam oddali pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu i złożyli dary. Na zakończenie odbyło się wspólne kolędowanie.
Orszak ma również wymiar charytatywny ? na jego trasie oraz podczas kolędowania wolontariusze z Fundacji ?Dzieło Nowego Tysiąclecia” zbierali datki na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin, natomiast Dzieło Pomocy św. Ojca Pio na rzecz najuboższych ? osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. Po wspólnym kolędowaniu organizatorzy zapraszają do krakowskich kawiarni na „Cappuccino dla Afryki”. Kto wypije cappuccino w lokalu oznaczonym plakatem akcji, pomaga misjonarzom ? dochód ze sprzedaży kawy zostanie przekazany na dożywianie ubogich dzieci w Republice Centralnej Afryki.
Fotorelacja – Piotr Wojnarowski / INFO Kraków24