Zwalczanie przestępczości pseudokibiców jest traktowane przez małopolską Policję priorytetowo. Działania w tym zakresie prowadzone są systematycznie ? na wielu płaszczyznach. To zarówno rozpracowywanie zorganizowanych grup przestępczych trudniących się na przykład handlem narkotykami na dużą skalę czy zlecaniem pobić, ale także zwalczanie innych zjawisk powiązanych z tymi środowiskami: graffiti, siatki osiedlowych dilerów czy posiadanie niebezpiecznych narzędzi i tzw. ?ustawki?. Starania policjantów pracujących każdego dnia nad poprawą bezpieczeństwa przynoszą efekty, odnotowywany jest spadek ilości przestępstw w niemal wszystkich kategoriach. Zwalczanie przestępczości pseudokibiców to nie tylko represja, to także zapobieganie i prewencja ? sprawdzanie osób mogących posiadać niebezpieczne narzędzia i udaremnianie tzw. ?ustawek?. Wczoraj Krakowscy policjanci zapobiegli bójce do jakiej mogło dojść między pseudokibicami na jednym z osiedli, zatrzymali podejrzanych a także zabezpieczyli niebezpieczne narzędzia.
Policjanci komisariatu 3 w Krakowie zajmujący się zwalczaniem nielegalnego graffiti, analizując napisy o treści kibicowskiej, jakie pojawiły się na murach jednego z osiedli przypuszczali, że może dojść do awantury między dwiema grupami pseudokibiców. Wzmożone patrole w tej okolicy zwracały szczególną uwagę na to, czy nie dochodzi do sytuacji zakłócania porządku. 6 stycznia br. po południu na osiedlu pojawiła się grupa młodych ludzi, którzy biegając po osiedlu zaczęli zmierzać w jednym kierunku. Policyjne patrole natychmiast zaobserwowały i zareagowały tę sytuację ? funkcjonariusze pojawili się przed jednym z bloków dostrzegając kilka osób biegnących z niebezpiecznymi narzędziami. Na widok nadjeżdżających radiowozów mężczyźni ci zaczęli uciekać, jednak już wkrótce trzej z nich zostali zatrzymani na klatce schodowej bloku, a czterej pozostali w mieszkaniu do którego zbiegli. Policjanci odnaleźli kilkanaście sztuk niebezpiecznych narzędzi ? maczety, noże oraz gaz jak też dużą ilość tzw. ?wlepek?.
Wszyscy zostali zatrzymani pod zarzutem udziału w zbiegowisku którego uczestnicy mogli dopuścić się napaści na osobę (art. 254 kodeksu karnego), za co grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Będziemy również sprawdzali, czy to zatrzymani zniszczyli elewacje budynków nanosząc obraźliwe graffiti.