Agresywny mężczyzna, który uszkodził policyjny radiowóz, znieważył krynickich funkcjonariuszy policji i stosował wobec nich przemoc usłyszał zarzuty, podobnie jak jego koledzy, którzy także byli agresywni wobec policjantów. Mieszkańcy gminy Krynica-Zdrój przyznali się do zarzucanych im czynów – poinformował podinsp. Mariusz Ciarka rzecznik prasowy małopolskiej policji.
W nocy z 9/10 stycznia krynicki patrol policji kilkakrotnie napotykał na samochód marki Ford, a mężczyźni, którzy nim podróżowali starali się sprowokować funkcjonariuszy. Około godziny 1:30 kierowca forda podjechał do radiowozu, a pasażer pokazał w stronę policjantów obraźliwe gesty i wypowiedział obraźliwe słowa. Po tym pojazd gwałtownie przyspieszył. Policjanci udali się za samochodem i zatrzymali go do kontroli drogowej. W fordzie było trzech młodych mężczyzn ? 21 i 24-latek oraz mężczyzna, który wcześniej znieważył policjantów. Nie chciał podać swoich danych, a ponadto wyczuwalna była od niego silna woń alkoholu. W związku z podejrzeniem popełniania przestępstwa znieważenia funkcjonariuszy publicznych na służbie mężczyzna został zatrzymany. W trakcie zatrzymania dwóch jego kolegów przy użyciu siły próbowało zmusić policjantów do zaniechania czynności prawnej. Kiedy funkcjonariusze umieścili agresywnego mężczyznę w radiowozie, ten kopiąc zaczął niszczyć jego wnętrze, czym spowodował liczne uszkodzenia.
Po kilkunastu minutach na miejscu pojawili się policjanci z Muszyny, którzy pomogli przewieźć zatrzymanych do komisariatu w Krynicy-Zdroju. Tam przebadano ich na trzeźwość. Okazało się, że agresywny 23-latek ma w organizmie 2,4 promila alkoholu, 24-latek blisko 1 promil, natomiast kierujący 21-latek był trzeźwy. Wszyscy trzej trafili do policyjnego aresztu w Nowym Sączu.
Jeszcze tego samego dnia kryniccy policjanci przedstawili zatrzymanym mężczyznom zarzuty. 23-latek usłyszał ich łącznie trzy – policjanci zarzucili mu, że w dniu 10 stycznia znieważył funkcjonariuszy podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych kierował pod ich adresem słowa uznane powszechnie jako obraźliwe (226 § 1 kk) oraz naruszył ich nietykalność cielesną powodując obrażenia poniżej 7 dni (art. 222 § 1 kk i art. 157 § 2 kk i art. 226 § 1 kk), a dodatkowo umyślnie uszkodził policyjny radiowóz (288 § 1 kk.). Za popełnione czyny grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Jego kompani usłyszeli zarzut stosowania przemocy wobec umundurowanych funkcjonariuszy w celu zmuszenia ich do zaniechania czynności służbowej, za co zgodnie z treścią art. 224 § 2 kk grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
Wszyscy podejrzani przyznali się do zarzucanych im czynów oraz dobrowolnie poddali się karze, a funkcjonariusze Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju dokonali tymczasowego zajęcia mienia na poczet przyszłych kar. Ponadto, najbardziej agresywny 23-letni mężczyzna zobowiązał się do naprawienia powstałej szkody w mieniu oraz zadośćuczynienia na rzecz policjantów.