Apel o niewypalanie traw
Wypalanie traw to nielegalny proceder, niebezpieczny dla ludzi i środowiska, za który grozi grzywna nawet do 5 tys. złotych!
Ten proceder to jedna z głównych przyczyn wiosennych pożarów, które stanowią bardzo poważne zagrożenie dla ludzi i mienia. W płomieniach giną też zwierzęta objęte ochroną oraz zagrożone wyginięciem. – Pożary spowodowane wypalaniem traw są szczególnie groźne dla ptaków, płazów, drobnych ssaków i różnych gatunków owadów ? mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Niszczone są także siedliska i ostoje tych zwierząt, gniazda nory, mrowiska, legowiska i inne miejsca schronienia. – Wiosna to okres składania jaj, wykluwania się piskląt, rodzenia się młodych, które są bezbronne wobec ognia i dymu ? zaznacza Ewa Olszowska-Dej.
Mitem jest przekonanie, że wypalanie traw poprawia żyzności gleby. Wręcz przeciwnie ? przynosi jedynie szkody. – Niszczone są nie tylko suche trawy, ale także ich systemy korzeniowe, kultury bakteryjne, wiele gatunków glebowej fauny bezkręgowej, która przyczynia się do poprawy struktury gleby – wylicza dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.
Wypalanie roślinności to jedna z istotnych przyczyn zatruwania atmosfery. Pożary to dodatkowa emisja dwutlenku węgla, węglowodorów aromatycznych i dioksyn, które są szczególnie niebezpieczne dla człowieka.
Podczas pożarów traw dochodzi ponadto do powstania wielu innych niebezpiecznych zjawisk. Od palącego się poszycia gleby zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilu miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Powiewy wiatru powodują bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożaru, który bardzo często przenosi się na zabudowania mieszkalne, gospodarcze oraz lasy. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W zdarzeniach spowodowanych tym procederem śmierć poniosło 32 osoby w 2011 i 2012 roku oraz 11 osób w roku 2013.
Warto odnotować, iż strażacy w związku z pożarami traw i nieużytków rolnych w samym Krakowie interweniowali w tym roku już 56 razy.
Ostrzegamy: za wypalanie traw grozi grzywna nawet do 5 tys. zł.