W trakcie dzisiejszej konferencji ?Dziedzictwo Jana Pawła II Wielkiego w projektach edukacyjnych, promocyjnych i turystycznych Krakowa i Małopolski? przedstawiciele samorządów, kościoła katolickiego i organizacji turystycznych dyskutowali na temat perspektyw rozwoju turystyki pielgrzymkowej w Małopolsce i w Krakowie, w miejscach związanych z działalnością Jana Pawła II.
Konferencji przewodniczył Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, który trakcie dyskusji stwierdził:
?Naszym obowiązkiem jako Samorządu Województwa Małopolskiego jest stworzenie warunków infrastrukturalnych do przyjęcia licznych pielgrzymów odwiedzających Małopolskę. Kraków może być najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Przygotowanie się na pobyt około 5 milionów pielgrzymów, którzy będą chcieli poznać małopolskie miejsca związane z Janem Pawłem II, to powinność władz samorządowych. Chcemy powołać zespół do koordynacji tych działań. Miliardy euro wydane na promocję Krakowa i Małopolski nie byłyby w stanie zbudować takiego obrazu, jaki prezentował swoją osobą Jan Paweł II Wielki?.
Naukowcy obecni na w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa przedstawili realne wyniki badań z których wynika, że turystyka pielgrzymkowa jest coraz bardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią przemysłu turystycznego, generującego na całym świecie ogromne dochody.
Według obliczeń przedstawionych przez profesora Antoniego Jackowskiego, na całym świecie każdego roku przemieszcza się w celach religijnych około 1 miliarda osób. Wśród najważniejszych pod względem ilości pielgrzymów centrów pielgrzymkowych są trzy ośrodki polskie ? Jasna Góra, Łagiewniki i Kalwaria Zebrzydowska. W Polsce znajduje się ok. 800 sanktuariów, z których 80 procent związanych jest z kultem maryjnym.
Postać Papieża Jana Pawła II, pochodzącego z Małopolski i przez znaczną część życia działającego na jej obszarze, sprawia, że nasz region stał się znany na całym świecie. Korzyści jakie płyną dla nas ze zwiększenia ruchu pielgrzymkowego są bardzo duże, także w wymiarze rozwoju kulturalnego i gospodarczego. Tworząc odpowiednie warunki pobytu dla naszych gości, tworzymy również nowe miejsca pracy i zasadniczo poprawiamy istniejącą infrastrukturę.