Od wczoraj w Galerii Domu Norymberskiego możemy oglądać prace Martiny Kändler i Marii Luizy Pyrlik. Artystki dokumentują zjawiska, które determinuje upływ czasu. Dominującym medium w ich twórczości jest światło, ujęte metaforycznie i służące transformacji obrazu rzeczywistości.
Martina Kändler, studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, w pracowni Evy von Platen. Uprawia fotografię i wideoinstalację. Mieszka i pracuje w Monachium.
Maria Luiza Pyrlik, studiowała malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego. Zajmuje się malarstwem, fotografią, filmem wideo i instalacja. Pracuje na Wydziale Sztuki Mediów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka i pracuje w Krakowie i Warszawie.
Światło, czyli wiązka promieni, którą odbiera nasze oko i ta, której nie widzimy, to z naukowego punktu widzenia zjawisko czysto fizyczne. Ale w kulturze, zarówno w sztukach wizualnych jak i literaturze, to cały obszar znaczeń kształtujący naszą wrażliwość. Światło to symbol wieczności, bezcielesności, mądrości, sławy i świętości, a także życia i jego radosnych stron. Światło ma moc sprawczą, bo dzięki niemu nie tylko postrzegamy to, co skrywa mrok, ale ma ono także wpływ na jakość naszego odbioru, zarówno przedmiotów, ludzi, jaki i natury.
Dla artysty światło ma znaczenie fundamentalne, z jego pomocą kreuje przecież swoje dzieło i z jego pomocą prezentuje je potem publiczności. Wystawa ?Obszar Jasności?, która prezentuje prace dwóch artystek z Krakowa i Norymbergi, to wynik doświadczania działania światła. Prace Marii Pyrlik powstają w jej pracowni.
Przychodzę tu dzień w dzień i obserwuję to miejsce, chłonę jego rytm, jego zapach, jego oddech wewnętrzny. Czuję, że emanuje ono swoim Wewnętrznym Światłem, swoją Wewnętrzną Energią. Odnajduję i rejestruję te fotografie, które są tu, w tej przestrzeni.
Podobnie postrzega zamkniętą przestrzeń pomieszczenia Martina Kändler. Architektoniczne struktury tworzą, dzięki wzajemnej relacji zachodzącej między światłem i płaszczyzną, odrealnione obrazy. Świecące, transparentne powierzchnie zaciemniają paradoksalnie obraz przestrzeni, którą kształtują. Instalacja ?Z jasnego nieba? dokumentuje z kolei, zmieniający się pod wpływem słonecznego światła, kolor nieba. Praca jest wynikiem miesięcznych obserwacji, które zostały uwiecznione za pomocą fotografii, a ich wyniki zostały później przeniesione do zamkniętej przestrzeni, stwarzając złudzenie istnienia w niej naturalnego, zmieniającego się w krótkich sekwencjach, światła. Widz doświadcza więc nie tylko transformacji obrazu, ale także czuje upływ czasu.
Obie artystki pracują dokumentując za pomocą fotografii zachodzące w dłuższym okresie czasu procesy. Efektem tych działań są cykle obrazów, z których wybrane prace złożyły się na wystawę ?Obszar Jasności?. W przypadku Marii Pyrlik są to fragmenty serii ?Doświetlanie!? (fotografie ? obiekty), ?Badania? (fotografie) i ?Oddech Pracowni? (dźwięk). Martina Kändler zaprezentuje, oprócz instalacji fotograficznej ?Z jasnego nieba?, zdjęcia z cyklu ?translucent?.
Wystawę można oglądać od 16.04 do 09.05.2014, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 ? 17.00 (z wyjątkiem 21 – 22.04 i 1 ? 2.05.2014 r.).