?Wymarsz I kompanii kadrowej ? Oleandry 1914″ – to hasło przewodnie tegorocznej, jedenastej edycji krakowskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się w nocy z piątku na sobotę z 16/17 maja. Wydarzenie zostanie zainaugurowane 16 maja (piątek) o godz. 18:00 w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa ?Nila”.
W tegorocznej edycji Nocy Muzeów weźmie udział 27 muzeów wraz z oddziałami (w sumie będzie to prawie 50 instytucji muzealnych). Będą to muzea krakowskie m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej ?Manggha?, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Regionalne Muzeum Młodej Polski ?Rydlówka?, a także Muzeum Niepołomickie w Zamku Królewskim i Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Po raz pierwszy w wydarzeniu udział wezmą: Muzeum Spraw Wojskowych w forcie Swoszowice oraz Muzeum PRL-u (w organizacji). Pierwsze z muzeów zaprasza m.in. na zwiedzanie z przewodnikami ekspozycji poświęconej Polakom walczącym w armiach zaborców w czasie I wojny światowej oraz pokazy oryginalnych dokumentów i zdjęć dotyczących 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. Drugie ? Muzeum PRL-u zaprasza na zwiedzanie mieszczących się w podziemiach kina Światowid schronów (ilość miejsc ograniczona), na zabawę taneczną przy muzyce z czasów PRL-u oraz pokaz mody wzorowanej na peerelowskiej.
Nocna oferta muzeów jest niezwykle bogata. Oprócz zwiedzania wystaw stałych i czasowych placówki przygotowują specjalne atrakcje, m.in. gry miejskie, koncerty, warsztaty, nocne spacery, projekcje filmów, spotkania oraz lekcje dla dorosłych i dzieci.
Wiele placówek przygotowało program związany z tematem przewodnim tegorocznej Nocy. Muzeum AK zaprasza m.in. na prezentacje mundurów i ekwipunku żołnierskiego, prelekcję na temat 1 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz na pokazy ewakuacji rannego z pola bitwy; Muzeum Historii Fotografii zaprasza na wystawy: ?A Kadrówka idzie?? oraz ?Przed Wielką Wojną. Życie codzienne w obrazach?; Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza m.in. na prezentację kolekcji tarcz legionowych, dyskusję: Wielka wojna 1914-1918. Triumf czy klęska Europy?? oraz prezentację ?Śladami I wojny światowej w Krakowie?. W Barbakanie będzie można posłuchać pieśni legionowych i patriotycznych, a w Muzeum Narodowym w Krakowie obejrzeć pokaz grup rekonstrukcji historycznej.
Do wszystkich muzeów wstęp będzie bezpłatny, ale w wybranych muzeach będą ograniczenia.Rezerwacja miejsc będzie obowiązywała na: spacer edukacyjny Gorgonowa i inni. Słynne procesy sądowe przy ul. Senackiej w Krakowie w Muzeum Archeologicznym (rezerwacja miejsc: tel. 12 422 75 60 wewn. 50); warsztaty plastyczne dla dzieci Krakowski Lajkonik i rumuński căiuţ ? bliscy kuzyni w Pałacu Krzysztofory (rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 1, tel. 12 426 50 60, info@mhk.pl); zwiedzanie Izby Tradycji Krakowskiego Gazownictwa i spacer po zabytkowym Zespole Gazowni Miejskiej (rezerwacja: tel. 12 421 12 42 w. 136 lub w kasie Muzeum Inżynierii Miejskiej).
Pierwszeństwo na zwiedzanie Wieży Ratuszowej z przewodnikiem będą miały osobyz rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl, tak samo będzie w przypadku oprowadzania po wystawie stałej: Kraków ? czas okupacji 1939-1945 w Fabryce Schindlera.
W przypadku Rynku Podziemnego wstęp na trasę turystyczną będzie tylko dla zwiedzających indywidualnie (rezerwacja biletów na stronie www.podziemiarynku.com), konieczna jest też rezerwacja miejsc na zajęcia dla dzieci w wieku 6-9 lat O bohaterach małych i dużych (Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60 lub info@mhk.pl).
Ograniczona liczba miejsc obowiązuje również w przypadku: Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius ? oprowadzania po II części ekspozycji z wystawą instrumentów naukowych (informacja na www.maius.uj.edu.pl); Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich ? mini-wykłady połączone z prezentacją zbiorów (zgłoszenia: tel. 12 370-54-20 wew. 423 lub e-mail: alekarczyk@muzeum.krakow.pl) oraz Muzeum PRL-u – zwiedzania schronów (www.facebook.com/MuzeumPRLuwKrakowie). W przypadku Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce obowiązuje rezerwacja zjazdu do muzeum w kopalni (tylko telefonicznie: 12 278 58 49 – od 13 maja od godz. 8.00 do wyczerpania miejsc). Limity konserwatorskie będą także obowiązywać na Zamku Królewskim na Wawelu.
Do wstępu do wszystkich muzeów będzie upoważniał bezpłatny bilet muzealny, jak co roku dostępna będzie także specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta kosztująca symboliczną złotówkę. Zarówno moneta jak i bilet będą upoważniać do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską ? od godz. 18:00 w dniu 16 maja (piątek) do godz. 3:00 w nocy 17 maja (sobota).
Przypomnijmy, że Noc Muzeów w Krakowie po raz pierwszy została zorganizowana w 2004 r., na wzór berlińskiej ?Lange Nacht der Museen?. Wtedy wzięło w niej udział 12 instytucji, a z nocnego zwiedzania skorzystało 50 tysięcy osób. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 140 tys. osób (udział wzięło 27 placówek muzealnych wraz z oddziałami to ok. 50 instytucji). Od samego początku w imprezie uczestniczą muzea, instytucje podległe różnym organizatorom (miejskie, wojewódzkie, ministerialne, uczelniane, prywatne). Noc Muzeów celowo organizowana jest pod koniec tygodnia (zawsze noc z piątku na sobotę) po to, aby turyści przybywający do Krakowa mieli również możliwość uczestniczenia w nocach organizowanych z soboty na niedzielę w innych miastach.
Noc Muzeów jest jedną z imprez z cyklu Krakowskie Noce. Pozostałe, które odbędą się w tym roku to: Noc Teatrów (14/15 czerwca), Noc Muzyki ? Wianki (21/22 czerwca), Noc Jazzu (12/13 lipca), Noc Cracovia Sacra (14/15/16 sierpnia) i Noc Poezji (4/5 października).