Intensywne deszcze ? służby w gotowości
Choć hydrolodzy nie przewidują poważniejszego zagrożenia powodziowego w Krakowie, służby miejskie są przygotowane na szybką reakcję na wypadek podniesienia się stanu wód i zagrożeń z tym związanych. Na numer dyspozytorni w ZIKIT (12) 616-7555 można zgłaszać problemy ze studzienkami i rowami melioracyjnymi.
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych przewiduje, że w Krakowie do końca dnia i w nocy będą się utrzymywać silne opady deszczu. Hydrolodzy uspokajają jednak, że nie powinno być powtórki z 2010 roku. Wtedy intensywne i długotrwałe opady zbiegły się ze spływem wód z gór po wyjątkowo śnieżnej zimie.
Zgodnie z długoterminową prognozą pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych, opady deszczu o zmiennej intensywności utrzymają się do niedzieli, kiedy spodziewana jest poprawa pogody. Wyjdzie słońce i wzrośnie temperatura do około 20 stopni C.
Dzisiaj (czwartek, 15 maja) stan wody w Wiśle na Bielanach o godzinie 14.00 wynosi 240 cm tj. 130 cm poniżej stanu ostrzegawczego. Wg aktualnej prognozy z modelu hydrodynamicznego IMGW, w piątek 16 maja wieczorem stan wody może się podnieść do stanu ostrzegawczego. Wszystko zależy od tego, czy przewidywania synoptyków się potwierdzą. Na przykład w ciągu minionej doby opady były niższe niż prognozowane. W nocy w Krakowie nie odnotowano żadnych zdarzeń związanych z podtopieniami.
Bardziej intensywnie niż w Krakowie będzie padać na południu naszego regionu. Ale, jak zapewnia Powiatowe Centrum zarządzania Kryzysowego w Krakowie, zbiorniki retencyjne znajdujące się powyżej Krakowa są przygotowane na przyjęcie ewentualnej fali powodziowej.
W ostatnich dniach służby miejskie przeprowadziły także przegląd rowów melioracyjnych i studzienek ściekowych. Firmy utrzymaniowe zostały zobowiązane do szybkiego reagowania, gdyby na wypadek intensywnych opadów doszło do zatkania tych instalacji. Ewentualne problemy ze studzienkami i rowami melioracyjnymi można zgłaszać do dyspozytorni ZIKIT na numer (12) 616-7555.
Odbyły się także wiosenne przeglądy obwałowań wiślanych prowadzone przez Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. Wały w Krakowie na odcinku od stopnia wodnego Dąbie do stopnia wodnego Kościuszko są zmodernizowane, w dobrym stanie technicznym. Pozostałe odcinki obwałowań wymagają remontu, obecnie służby wojewódzkie prowadzą modernizację lewego wału Wisły na odcinku od stopnia wodnego Dąbie do mostu Wandy oraz tzw. wałów cofkowych rzeki Białuchy.
Z uwagi na ryzyko podniesienia się wody w Wiśle, na wniosek Wojewody Małopolskiego powiadomiono armatorów jednostek pływających znajdujących się na rzece o prognozowanych opadach i polecono im przestrzegać zapisy planów operacyjnych ochrony przed powodzią.
Warto wiedzieć, że W Miejskim Magazynie Przeciwpowodziowym zgromadzonych jest 287,90 m3 piasku, ponad 90 tys. worków. Dodatkowo w wybudowanych miejscach magazynowania piasku w Kostrzu i w Chałupkach znajduje się odpowiednio: 60 m3 piasku i 370 worków oraz 200 m3 piasku i 13 tys. worków.
Przypomnijmy, że ostatnia powódź nawiedziła Kraków w 2010 roku. Od tamtego czasu Miasto wybudowało 5 stanowisk pod pompy przewoźne (w rejonie os. Bodzów, os. Wolica, os. Pychowice, ul. Ks. Józefa i ul. Korbutowej). Do magazynu zakupiono dodatkowo 4 motopompy o dużej wydajności.
Mimo że Miasto nie jest właścicielem rzeki Serafy, w minionych latach na prace zmierzające do zminimalizowana zagrożenia powodziowego przeznaczono z budżetu Krakowa kilka milionów złotych. Wspólnie z Województwem Małopolskim, Gmina wyremontowała prawie 4 kilometry brzegów Serafy od wsi Brzegi do torów kolejowych Kraków ? Wieliczka. Prace kosztowały ponad 2,2 mln zł, z czego z budżetu Miasta wydano na ten cel niecały 1,4 mln zł.
Miasto wsparło też prace naprawcze rowów odwadniających (o długości 120 m) w rejonie ulicy Sucharskiego oraz rowu na odcinku od ulicy Jaglarzy do rzeki Serafa i koło ulicy Stacyjnej. Z inicjatywy władz Krakowa PKP przebudowało przepust pod torami kolejowy w tym rejonie.
Miasto zaangażowało się też w odbudowę wałów w rejonie ulicy Nowohuckiej, uszkodzonych podczas powodzi w 2010 roku.