W wyniku intensywnych opadów deszczu, na większości wodowskazów dorzecza Górnej Wisły (powyżej Krakowa) poziomy wód przekroczyły stany ostrzegawcze i alarmowe. Z danych IMGW wynika, że front z intensywnymi opadami deszczu przemieszcza się nad północną częścią województwa małopolskiego, będą miały one jednak charakter słabnący. Prognozowana suma opadów dziś wyniesie do 15 mm. W ciągu nadchodzącej nocy (16/17 maja) wystąpi zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, prognozowana suma opadów wyniesie miejscami do 12 mm. W dalszej perspektywie czasowej spodziewana jest poprawa pogody, zanik opadów i wzrost temperatury.
Przypomnijmy: dziś, w związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na wodowskazie w Bielanach, Prezydent Krakowa ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze miasta. Wzmocniona została obsada Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie, który działa w trybie całodobowym, a także Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego ZIKiT w Krakowie.
Poziom Wisły na posterunku wodowskazowym Bielany o godz. 15:30 wynosił 496 cm (do stanu alarmowego brakuje 24 cm). Odnotowane opady na posterunku opadowym (Wola Justowska) wynosiły w ciągu ostatniej godziny 0,2 mm. W ciągu ostatnich 6 godzin wynosiły 2 mm, natomiast w ciągu ostatniej doby 35,3 mm. Najnowsze dane z modelu hydrodynamicznego IMGW wskazują, że fala wezbraniowa na Wiśle będzie niższa (w porównaniu do wcześniejszej prognozy) i wyniesie 17 maja około godz. 5:00 poziom 541 cm (przekroczenie stanu alarmowego o 21 cm), następnie wg prognoz stopniowo zaznaczy się tendencja spadkowa poziomu wody.
Na terenie miasta Krakowa prowadzony jest przez Straż Miejską całodobowy monitoring lokalnych rzek i cieków wodnych oraz miejsc szczególnie zagrożonych lokalnymi podtopieniami. Według danych na godz. 15:00 w lokalnych rzekach i ciekach wodnych nastąpił wzrost poziomu wody, do górnej części strefy stanów wysokich. Z uwagi na samoczynne domykanie się śluz wałowych na Wiśle wzrasta zagrożenie wystąpienia lokalnych podtopień, wynikających z ograniczenia retencji kanalizacji ogólnospławnej oraz spływu wody z lokalnych rzek i cieków wodnych.
W pełnej gotowości do podjęcia działań przeciwpowodziowych pozostają służby, inspekcje i straże oraz jednostki miejskie, w tym Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego i Miejski magazyn przeciwpowodziowy.