Amerykański pisarz Paul Auster, prozaiczka i eseistka Siri Hustvedt, francuski filozof Jacques Ranci?re oraz laureatka nagrody Nike Olga Tokarczuk ? to pierwsze potwierdzone nazwiska gości tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. 6. już edycja Festiwalu nosi tytuł Wspólne światy i potrwa od 20 do 26 października. Organizatorami są: Miasto Kraków, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Listę festiwalowych gości otwiera uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy,Paul Auster. Pisarz, eseista, scenarzysta, tłumacz i reżyser filmowy, pochodzi z rodziny żydowskiej o polskich korzeniach. Studiował na Columbia University, mieszkał w Paryżu, tłumaczył francuskich poetów, pozostaje jednak autorem ściśle związanym z Nowym Jorkiem.
Kolejną osobowością literacką jest amerykańska prozaiczka i eseistka Siri Hustvedt. Jej pierwsza powieść Na oślep, została uznana przez amerykańskich krytyków za jeden z najlepszych debiutów lat dziewięćdziesiątych. Hustvedt, której książki przetłumaczono na ponad trzydzieści języków, jest również autorką takich bestsellerów jak To, co kochałem, Amerykańskie smutki czy Lato bez mężczyzn.
Z kolei Olga Tokarczuk ? laureatka m.in. Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, pisarka, poetka i eseistka – zadebiutowała w 1993 roku wydając Podróż ludzi Księgi, która zapewniła jej Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Wielokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej NIKE, została jej laureatką w 2008 roku dzięki powieści Bieguny; odebrała też kilka nagród czytelników NIKE (m.in. za Prawiek i inne czasy, 1997), Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Paszport Polityki i Międzynarodową nagrodę Vilenica.
Nie tylko literatura, ale także filozofia współczesna będzie miała swoją silną reprezentację w czasie październikowego święta literatury, bo Kraków odwiedzi Jacques Ranci?re, jeden z najczęściej przywoływanych i cytowanych intelektualistów francuskich. Francuski filozof, zajmujący się związkami polityki, estetyki, społecznymi i filozoficznymi kontekstami sztuki, jest współautorem Czytania Kapitału, przełomowej reinterpretacji myśli Karola Marksa.
Kolejnych gości Festiwalu Conrada poznamy wkrótce.