
Rynek Podgórski zimą. Fot. Bogusław Świerzowski / INFO Kraków24
Kończą się konsultacje społeczne związane z rewitalizacją Rynku Podgórskiego. ? Chcemy, aby zasadnicze roboty budowlane rozpoczęły się już w lipcu ? poinformował Jerzy Marcinko, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Podczas dzisiejszego (29 maja) spotkania w ZIKIT przedstawiono główne postulaty mieszkańców i podgórskich stowarzyszeń dotyczące projektu przebudowy Rynku Podgórskiego. Poinformowano również o ostatecznym kształcie, jaki po rewitalizacji będzie miało to reprezentacyjne miejsce południowej dzielnicy Krakowa. ? Zdecydowana większość propozycji zostanie uwzględniona, jak choćby kwestia zachowania jak największej ilości zieleni, czy pozostawienia stanowisk kwiatowych. Niestety nie da się poprowadzić przez Rynek ścieżki rowerowej, tym bardziej, że takiej propozycji ? jako niefunkcjonalnej – sprzeciwiały się środowiska rowerowe ? mówił dyrektor Jerzy Marcinko.
Dyrektor ZIKIT zadeklarował, że usuniętych zostanie maksymalnie 10 drzew ? głównie iglastych i owocowych, a także część krzewów, które obecnie rosną na samej płycie Rynku. ? Pamiętajmy, że Rynek Podgórski po rewitalizacji ma oddawać nastrój tego miejsca z końca XIX wieku, ma dominować prostota i funkcjonalność. Mając to na uwadze, a także zachowanie osi widokowej na dominujący kościół św. Józefa, zaproponowaliśmy, by roślinność pozostała na obu pierzejach Rynku Podgórskiego ? mówił prof. Zbigniew Myczkowski z Politechniki Krakowskiej, współautor projektu. Nie oznacza to, że płyta Rynku zostanie zupełnie pozbawiona roślinności. ? Planujemy pozostawienie lipy w górnej części placu, która dodatkowo będzie obudowana miejscami do siedzenia. Nie wykluczamy również pozostawienia jednego ze świerków ? informował prof. Myczkowski.
W projekcie Rynku Podgórskiego uwzględniono również propozycje pozostawienia tam stanowisk do sprzedaży kwiatów. ? W obecnym kształcie stosika będą działać przez rok. Jednak docelowo na płycie Rynku powinny zostać zastosowane stragany kwiatowe, podobne do tych z Rynku Głównego ? mówił współautor projektu.
Na placu pozostanie też publiczna toaleta, zmieni się jedynie jej zewnętrzna obudowa. Pojawi się też fontanna, odtworzone zostaną elementy z przeszłości, w tym studnia, a także nawiązujące do XIX wieku elementy małej architektury ? latarnie, kosze na śmieci, ławki.
W ciągu najbliższych ZIKIT wyśle do stowarzyszeń mieszkańców odpowiedzi na ich postulaty dotyczące przyszłości tego miejsca, a na stronie ZIKIT zostanie zamieszczony ostateczny projekt przebudowy.
Dyrektor ZIKIT Jerzy Marcinko poinformował, że prace związane z przebudową Rynku Podgórskiego powinny rozpocząć się już w lipcu: – Zakładamy, że sama wymiana nawierzchni placu potrwa do końca roku. Pozostały zakres prac, a więc montaż elementów architektonicznych i nasadzenia zaplanowaliśmy na 2015 rok ? zapowiedział dyr. Marcinko.