Minęło 10 lat, od kiedy Arcelor Mittal wszedł do Polski. Proces prywatyzacji Polskich Hut Stali był najważniejszym fragmentem rządowego programu restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali. 5 marca 2004 roku zakończył się proces prywatyzacji PHS. Umowę prywatyzacyjną poprzedziło podpisanie pakietu socjalnego, w którym zapisane były gwarancje socjalne dla pracowników.
– ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce i posiada ponad 70 procent zdolności produkcyjnych naszego hutnictwa. Przez 10 lat spółka udowodniła, że jest wiarygodnym podmiotem, który dynamicznie się rozwija i inwestuje na lokalnym rynku ? powiedział wicepremier, minister gospodarki podczas uroczystości jubileuszowych 10-lecia obecności ArcelorMittal w Polsce. Spotkania odbyły się 4 lipca 2014 r. w Krakowie.
Wicepremier przypomniał, że polska gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się, a miarą naszego sukcesu są m.in. wysokie wzrosty PKB. ? Duża w tym zasługa sektora prywatnego zarówno rodzimych, jak i zagranicznych firm, które zdecydowały się działać w naszym kraju ? powiedział.
Wicepremier podkreślił, że sektor stalowy ma ogromny wpływ na rozwój wielu gałęzi przemysłu, tym bardziej cieszy fakt obecność ArcelorMittal w Polsce. – Spółka obejmując Polskie Huty Stali, podjęła zobowiązanie głębokiej restrukturyzacji tych zakładów. Dzięki temu udało się stworzyć z nich ośrodki hutnicze na poziomie europejskim ? dodał.
Sanjay Samaddar, prezes Zarządu ArcelorMittal Poland podkreśla: – To bez wątpienia była bardzo intensywna dekada, którą – moim zdaniem – można podzielić na dwa rozdziały. Pierwszym był okres 2004-2008 ? lata rozwoju, dobrej koniunktury i rekordowej produkcji. Później nastąpiło załamanie koniunktury i nadszedł czas konfrontacji z nową rzeczywistością gospodarczą. Należy jednak zaznaczyć, że jest coś, co łączy obydwa te rozdziały ? to nasz program inwestycyjny, który realizowaliśmy pomimo kryzysu gospodarczego. Wartość naszych inwestycji przekroczyła już 5 mld złotych.
ArcelorMittal jest największym producentem stali w Polsce Zatrudnia ponad 12 tysięcy osób, a wraz ze spółkami zależnymi ponad 15 tysiącom pracowników. Skupia 5 zakładów hutniczych zlokalizowanych w: Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie oraz największą w Europie koksownię w Zdzieszowicach. Od 2004 r. wyprodukował w Polsce ponad 50 mln ton stali.
Fotorelacja – Bogusław Świerzowski / INFO Kraków24[wegallery id=”49087″ type=”grid” col=”5″ caption=”no” link=”file”]