Dziesiątki wystaw stałych i czasowych, projekcje filmów, warsztaty, gry terenowe ? miłośnicy muzeów będą mieli w czym wybierać. Specjalnie z myślą o nich Urząd Miasta Krakowa oraz Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich organizują szósty Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W niedzielę, 28 listopada, swoje podwoje otworzy ponad 20 instytucji.
?To wydarzenie, które ma na celu zachęcenie jak największej ilości osób do odwiedzenia krakowskich muzeów ? mówi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. ?Zależy nam przede wszystkim na tym, aby była to impreza o charakterze rodzinnym i
edukacyjnym? ? dodał Prezydent Krakowa. Wstęp do wszystkich muzeów będzie bezpłatny, większość z nich będzie otwarta
od godz. 10. do godz. 16. Dłużej będą czynne: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (do godz. 17., oddział w Fabryce Emalia Oskara Schindlera będzie czynny do godz. 18.); Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie (do godz. 20.) oraz podziemia Rynku
Głównego (do godz. 20.). Udział w części warsztatów i zwiedzaniu niektórych ekspozycji będzie możliwy po wcześniejszej rezerwacji miejsc.
Do wstępu do podziemi Rynku Głównego na ekspozycję ?Śladem europejskiej tożsamości Krakowa? upoważniać będą bezpłatne wejściówki, które będzie można odbierać w punkcie InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) od piątku ? 26 listopada, od godz. 13. Ilość miejsc będzie ograniczona. Jedna osoba będzie mogła odebrać maksymalnie dwie wejściówki, na których będzie podana godzina zwiedzania.
?Mamy nadzieję, że wizyta w tym dniu w muzeach zachęci wszystkich mieszkańców Krakowa do kolejnych, dłuższych wycieczek i odkrywania tajemnic wielu wspaniałych miejsc? ? mówił na dzisiejszej (24 listopada, środa) konferencji prasowej Stanisław Dziedzic Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
W Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich wezmą udział 22 instytucje. Bogatą ofertę przygotowało m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ze swoimi oddziałami. W Pałacu Pod Krzysztofory oprócz wystaw na zwiedzających będą czekać warsztaty
plastyczne dla dzieci. W Fabryce Emalia Oskara Schindlera ? obejrzeć będzie można wystawę stałą Kraków ? czas okupacji 1939-1945 oraz film Lista Schindlera. Premiera po latach. Wstęp na wystawę w tym dniu będzie wyłącznie dla zwiedzających indywidualnie!
Ilość miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo będą miały osoby z rezerwacją dokonaną na stronie www.bilety.mhk.pl.
W Kamienicy Hipolitów dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach pt. Masz babo placek! Czyli co się działo w dawnej kuchni, a dorośli wysłuchać opowieści o paleniu, mieleniu i podawaniu kawy. Tu także przez cały dzień zbierane będą sprzęty kuchenne z
przełomu XIX/XX wieku, które znajdą się w przyszłości na wystawie stałej ukazującej dawną kuchnię mieszczańską. Oddział Dzieje Nowej Huty zaprasza do udziału w multimedialnej grze terenowej połączonej ze zwiedzaniem Nowej Huty Z MP 4 po Nowej Hucie, a Dom Zwierzyniecki na spacer Z vipem przez przedmieścia ? kierunek: Krowodrza. W Domu Zwierzynieckim prowadzona będzie zbiórka starych tabliczek z nazwami ulic i numerami domów z obszarów przyłączonych do Wielkiego Krakowa w latach 1910-1915 oraz zbiórka przedmiotów i sprzętów domowych z I połowy XX wieku.
W godzinach 10.-17. na trasie Salwator ? Filharmonia ? Poczta Główna ? Starowiślna ? plac Bohaterów Getta ? Limanowskiego ? Krakowska ? Stradom ? św. Gertrudy ? Dworzec Główny ? Bagatela ? Filharmonia ? Salwator kursował będzie darmowy tramwaj przewożący zwiedzających między oddziałami Muzeum Historycznego
Miasta Krakowa. Zamek Królewski na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki zaprasza na pokaz: Kruche piękno ? tajemnice konserwacji porcelany; Muzeum Inżynierii Miejskiej na wystawy oraz warsztaty czerpania papieru; Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego na prezentacje fotografii stereoskopowych z wykorzystaniem banaskopu – fotoplastikonu cyfrowego i projekcję filmu dokumentalnego Korespondent Bryan; Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza do obejrzenia swojego nowego gmachu.
Z kolei Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do udziału w licznych wykładach i warsztatach dla całej rodziny. Muzeum przygotowuje atrakcje pod hasłem Dzień Skandynawski. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach będzie można zwiedzić pracownię konserwacji, w Gmachu Głównym wziąć udział w warsztatach dotyczących tradycji i Kultury Norwegii, a w Domu Jana Matejki poznać legendy z dalekiej północy.
Muzeum PRL-u przygotowuje niespodzianki dla amatorów ciemnych i mrocznych miejsc (zwiedzanie schronów przeciwlotniczych znajdujących się pod Światowidem) oraz dla wszystkich złaknionych spaceru i przygód (nowy projek Załóż buty, przyjdź do Huty).
W wydarzeniu udział wezmą także: Muzeum Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli; Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa ?Nila?, Muzeum Niepołomickie w Zamku Królewskim, Muzeum Paleobotaniczne Instytutu Botaniki UJ, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Szczegółowy program 6. Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich jest dostępny na stronie internetowej www.krakow.pl. Patronat medialny nad imprezą objęły: Gazeta Wyborcza, Radio Kraków, TVP Kraków, Dwutygodnik Miejski KRAKÓW.PL oraz portal Magiczny Kraków