Małopolska ?konwojówka? nagrodzona
Policjanci wydziału konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie nagrodzeni za sprawne wykonywanie zadań .Wiceprezes Sądu Okręgowego SSO Katarzyna Wierzbicka wyróżniła 4 policjantów, 5 kolejnych ? w imieniu Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Mariusza Dąbka ? uhonorował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Woźniczka -poinformowała podinsp. Mariusz Ciarka rzecznik prasowy małopolskiej policji.
Służba konwojowa ? często niedoceniana, lecz niezwykle ważna. Nie wymienia się jej w kontekście spektakularnych sukcesów, bo sukcesem policjantów tego wydziału jest codzienny spokojny, niezakłócony przebieg sądowych rozpraw, niekiedy z udziałem najgroźniejszych przestępców. Funkcjonariusze referatu Policji sądowej dbają o bezpieczeństwo pracowników sądu oraz uczestników rozpraw ? biegłych, świadków, pokrzywdzonych i oskarżonych.
Gdy wszystko jest w porządku nikt nie zauważa ich obecności i wykonywanych zadań. Aby jednak tak było, by wszystko przebiegało bez zakłóceń, policjanci wydziału konwojowego co dzień wykonują mozolne, skrupulatne kontrole. W minionym roku przeprowadzili prawie 800 tysięcy takich kontroli – zarówno osób jak i bagażu. Podczas tych sprawdzeń często okazuje się, że osoby wchodzące do budynków sądu czy prokuratury mają przy sobie niebezpieczne przedmioty. W ubiegłym roku policjanci z krakowskiej ?sądówki? zabezpieczyli prawie 8.5 tysiąca tego typu rzeczy. W 18 przypadkach była to broń palna, w 3374 – ostre narzędzia jak noże, scyzoryki , w 1120 przypadkach różne osoby próbowały wnieść do budynków wymiaru sprawiedliwości ręczne miotacze gazu. Oprócz tego policjanci zatrzymali także 4 tysiące innych przedmiotów, które budziły zastrzeżenia co do bezpieczeństwa.
Bywało tak, że na rozprawy członków grup przestępczych czy pseudokibiców przychodzili ich koledzy ? nie tylko by zamanifestować grupową ?lojalność?, ale także by próbować wywrzeć presję na świadków (osoby takie próbowały ?przemycać? na teren sądu niebezpieczne narzędzia lub zachowywać się agresywnie). Chociażby w czerwcu br. policjanci referatu Policji Sadowej zatrzymali dwóch takich agresywnych mężczyzn, którzy chcieli zastraszyć świadka zanim jeszcze wejdzie do budynku sądu (sytuację zauważył pracownik ochrony, policjanci ?sądówki? ruszyli w pościg za uciekającymi na ich widok napastnikami ? obydwaj sprawcy zostali zatrzymani i ?rozliczeni karnie?).
Niekiedy do sądów przychodzą także osoby chore psychicznie lub niezrównoważone emocjonalnie ? pod wpływem wzburzenia reagują bardzo różnie, potrzebna jest wtedy szybka i stanowcza reakcja.
Policjanci ?sądówki? muszą być przygotowani na różne, niespodziewane sytuacje w których ważna jest umiejętność szybkiego podejmowania decyzji – w 2012 roku do policjantów wyprowadzających oskarżonego po zakończonej rozprawie podbiegła osoba, która oblała benzyną zarówno oskarżonego jak również doprowadzających go policjantów z zamiarem podpalenia. Szybka reakcja jednego z konwojentów zapobiegła tragedii.
Przydają się także umiejętności ratownicze, z zakresu pomocy przedmedycznej ? w połowie marca br. na Sali rozpraw przytomność stracił przesłuchiwany mężczyzna ? osunął się na ziemię i nie dawał oznak życia. Wezwany policjant ?sądówki? szybko wezwał karetkę, a do czasu jej przyjazdu udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej wykonując pośredni masaż serca. Akcję resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonywał przez 10 minut, przy udziale syna poszkodowanego – zespół medyczny przejął akcję ratunkową, przywracając mężczyźnie czynności życiowe. Mężczyzna trafił do szpitala, dzięki szybkiej reakcji policjanta przeżył.
Podobnie jest z doprowadzaniem podejrzanych do prokuratury czy oskarżonych na rozprawy sądowe – często są to niebezpieczni (agresywni i zdesperowani) przestępcy, których reakcję trudno przewidzieć. Policjanci wydziału konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadzili 9344 konwoje, podczas których przetransportowali ponad 12.5 tysiąca osób pozbawionych wolności z jednostek penitencjarnych, schronisk dla nieletnich oraz zakładów poprawczych. Ponadto przeprowadzili także prawie 800 doprowadzeń osób na polecenie różnych organów.
Policjanci dbający o bezpieczeństwo na terenie obiektów chronionych biorą udział także w sprawdzeniach tych obiektów oraz innych obiektów użyteczności publicznej w razie zgłoszeń o podłożeniu ładunków wybuchowych. W ubiegłym roku funkcjonariusze wzięli udział w 19 tego typu sprawdzeniach z czego 8 zakończonych było ewakuacją.
Od 20 września ubr. w struktury wydziału konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie została włączona Policyjna Izba Dziecka. Od tego dnia do końca roku do Izby przyjęto 382 nieletnich, którzy bądź dopuścili się czynów karalnych bądź samowolnie przebywali poza wszelkiego rodzaju ośrodkami wychowawczymi czy poprawczymi albo zostali tu skierowani na polecenie sądu rodzinnego.