Już po raz czwarty w Krakowie organizowana jest Noc Poezji. To wyjątkowe na skalę ogólnopolską wydarzenie wchodzące w skład cyklu Krakowskie Noce.
Głównym punktem programu Nocy Poezji 2014, było przygotowywane specjalnie na tę okazję plenerowe widowisko multimedialne na krakowskim Rynku Głównym pt. ?Zemsta Romea i Julii”, według scenariusza Bronisława Maja, w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem artystów Teatru KTO. Dlatego bohaterami widowiska były postaci stworzone przez Fredrę i Szekspira.
Fotorelacja- Jan Graczyński / INFO Kraków24[wegallery id=”53411″ type=”grid” col=”5″ caption=”no” link=”file”]
Wśród licznych spotkań poetyckich warte szczególnej uwagi jest to dedykowane Tadeuszowi Różewiczowi, które odbędzie się w Sali Obrad krakowskiego Magistratu. Wezmą w nim udział wybitni polscy poeci m. in. Julia Hartwig, Wojciech Bonowicz, Jerzy Kronhold, Ryszard Krynicki, Krzysztof Lisowski, Zbigniew Machej, Aleksander Leszek Moczulski, Stanisław Stabro, czy Jan Polkowski.
Nie zabraknie poetyckich eksperymentów, przygotowanych przez Fundację Korporacja Ha!Art. Z kolei Fundacja Miasto Literatury zaproponuje pokaz poezji kinetycznej na ścianie kamienicy u zbiegu ulic Miodowej i Jakuba.
W Kinie Pod Baranami obejrzymy dwa filmy dedykowane poezji i poetom: film Katarzyny Kolendy-Zaleskiej „Chwilami życie bywa znośne” poświęcony W. Szymborskiej oraz „Widok z Krakowa” Magdaleny Piekorz, w którym Adam Zagajewski, oprowadzi nas po literackim Krakowie.
W Artetece WBP (ul. Rajskiej 12) Katarzyna Bazarnik opowie o poezji zaklętej nie tylko w słowach, ale i w materialnym kształcie książki. Oprowadzi po zbiorach niezwykłej ?Czytelni Liberatury”. Takie pisanie, w którym słowo umieszone jest w znaczącej przestrzeni książki, nazwane zostało LIBERATURĄ. Tu także odbędzie się spotkanie z Zenonem Fajferem ? poetą, dramaturgiem i pomysłodawcą liberatury.
Zaplanowano wiele różnorodnych stylistycznie spotkań poetyckich i poetycko-muzycznych, m.in. w Śródmiejskim Ośrodku Kultury i w Teatrze Barakah. Związek Artystów Scen Polskich przypomni poezję Josifa Brodskiego, Ziuta Zającówna i Adam Sroka poezję Cypriana Kamila Norwida, zaś Lidia Jazgar, odwołując się do Aleksandra Fredry, zaprasza do Księgarni Muzycznej Kurant (Rynek Główny 36) na koncert pt.”… z nią się zawsze zgadzać trzeba”.W programie koncertu Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej „Hańba!” (Kawiarnia Piękny Pies, ul. Bożego Ciała 9) utwory do tekstów m. in. Jana Brzechwy, Władysława Broniewskiego i Juliana Tuwima.
Agnieszka Grochowicz i Andrzej Zarycki, przygotowali kilkanaście nowych utworów, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu ?Dowody istnienia” na scenie Śródmiejskiego Ośrodka Kultury (ul. Mikołajska 2).