Gwałtowna, intensywna i barwna muzyka inspirowana wizjami literackimi Artura Rimbaud w wykonaniu trzech muzycznych osobowości: Mikołaja Trzaski, Michała Jacaszka i Tomasza Budzyńskiego to szczególna propozycja w ramach pasma muzycznego na tegorocznym Festiwalu Conrada. 20 października o 21:00 trio wystąpi w Alchemia Jazz Club.
Niespodziewane spotkanie trzech muzycznych osobowości: Mikołaja Trzaski, Michała Jacaszka i Tomasza Budzyńskiego zaowocowało wspólnym projektem. Różne stylistyki i środki wyrazu wyróżniające tych trzech artystów tworzą tu pełną transu i zaskoczeń strukturę. I właśnie połączenie muzyki improwizowanej i elektroniki z wokalnymi eksperymentami może okazać się największą sensacją artystyczną na polskiej scenie muzycznej.
Projekt Rimbaud to muzyczna odpowiedź na utwory francuskiego poety, które prowokują artystów do poszukiwania dźwiękowych ekwiwalentów bezkresnych przestrzeni, intymnego szeptu, obsesyjnych repetycji i niszczących uderzeń morskich fal.
Koncert będzie poprzedzony wstępem Andrzeja Sosnowskiego, jednego z najważniejszych ? i być może najbardziej wymagających ? polskich współczesnych poetów.
Artysta wydał dziewięć tomów wierszy, tworzy utwory prozą i inne formy. Jest cenionym tłumaczem. Polskim czytelnikom przybliżył twórczość takich autorów jak: Ezra Pound, John Ashbery, Elizabeth Bishop, John Cage, Ronald Firbank, Harry Mathews.
Twórczość Andrzeja Sosnowskiego postrzegana jest jako zjawisko unikatowe we współczesnej polskiej literaturze. Poeta w swojej twórczości stosuje wielowarstwową metaforykę, koncentrując się na słowie ? już od dzieciństwa fascynowała go nie jego warstwa znaczeniowa, lecz jak sam mówi:
Dźwięki, słowa. To są fakty kłopotliwe, bo sentymentalnie biograficzne. Ogromną frajdę sprawiało mi powtarzanie niektórych wyrazów, fraz, zwrotów, które jakoś mnie intrygowały. Odkrywałem drobne fakty fonetyczne.
I na tym poprzestać, trwając nad tekstem w skromnej onomatopei, w przyjaznym dryfie, z czułością (która jest zarówno chłodną precyzją urządzeń i tkliwym gestem, odbiorem i serdecznym wychyleniem). Ku mojemu szczęściu nie wiąże mnie konieczność krytycznoliterackiego rozwinięcia, a jedynie wierność przyjemności tekstu – pisał o Sosnowskim – Kuba Mikurda.
_ _ _
Bilety w cenie 15 zł są dostępne w sprzedaży w czterech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). Bilety można będzie również nabyć przed koncertem.