Profesor Wincenty Kućma oraz Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych otrzymali dziś (15 października, środa) podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa brązowe medale ?Cracoviae Merenti” przyznawane w uznaniu szczególnych zasług dla naszego miasta. Wręczyli je Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.
Ofiarowując dziś Profesorowi Wincentemu Kućmie Cracoviae Merenti podkreślamy uniwersalne znaczenie jego twórczości. Dziękujemy za dorobek o niekwestionowanym znaczeniu dla pomnażania dziedzictwa narodowego ? ważny dla rozwoju sztuki ? ale też dla budowania sławy i dobrego imienia samego Krakowa ? mówił podczas uroczystości Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Z kolei przed wręczeniem medalu przyznanego Małopolskiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych Prezydent Jacek Majchrowski powiedział: – Ikona polskiego pielęgniarstwa ? Hanna Chrzanowska ? napisała w swoim pamiętnikach, że fachowej pomocy pielęgniarskiej, rzetelnej, profesjonalnej opieki nad pacjentem nic nie zastąpi. I za tę opiekę, na którą zawsze mogą liczyć mieszkańcy naszego miasta, chcemy dziś gorąco podziękować. Dziękujemy za dbałość o etos tego pięknego zawodu, ale też za trud wielogodzinnych dyżurów, za codzienną ciężką pracę.
***
Profesor Wincenty Kućma urodził się w 1935 r. w Zbilutce na ziemi kieleckiej. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom, z wyróżnieniem, otrzymał w roku 1962, w pracowni prof. Wandy Ślędzińskiej, a pięć lat później na stałe związał się z krakowską uczelnią. Tutaj przeszedł przez wszystkie szczeble kariery naukowej, zwieńczonej w 1995 roku tytułem profesora zwyczajnego.
Znawcy i miłośnicy sztuki, krytycy i recenzenci niezmiennie, od lat, widzą w osobie Profesora Kućmy czołową postać współczesnej polskiej rzeźby. Podziwiają jego niebywały kunszt, głębię myśli i ostrość widzenia, łatwość z jaką podporządkowuje swojej wyobraźni każdy rodzaj materii. Sam Mistrz mówi o sobie z wielką skromnością, bo ? jak twierdzi ? ?artysta to nieudolny sługa piękna”.
Pan Profesor jest twórcą wszechstronnym. Z jednakowym mistrzostwem tworzy formy kameralne i monumentalne pomniki, projekty wnętrz kościelnych i przestrzeni urbanistycznych. Uznanie przyniosły mu wybitne realizacje rzeźbiarskie, świetne plakiety i medale, pełne ekspresji fotografie, a wreszcie cykle znakomitych rysunków skłaniających do refleksji nad ludzkim losem i tragicznymi wydarzeniami współczesnej historii.
Prof. Wincenty Kućma eksponował swoje prace na ponad 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych ? w kraju i zagranicą. Uczestniczył w konkursach rzeźbiarsko architektonicznych uzyskując dziesiątki prestiżowych nagród i wyróżnień. Za swoje liczne zasługi uhonorowany został wysokimi odznaczeniami państwowymi oraz Nagrodą Miasta Krakowa. Owoce Jego twórczej pracy odnajdziemy w różnych miejscach Europy i w najodleglejszych zakątkach świata. Oglądać je możemy w Barcelonie, Genewie, Sofii i Rawennie, w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, w naszym miejskim Muzeum Historycznym i w dalekich Indiach.
***
W październiku 1991 r. odbył się I Wyborczy Małopolski Zjazd Pielęgniarek i Położnych. Powołano na nim Małopolską Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych, ponadto wybrano Małopolską Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych oraz jej przewodniczącego, Okręgowy Sąd, Okręgową Komisję Rewizyjną, Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i jego zastępców oraz delegatów na I Zjazd Krajowy. Kadencja trwa 4 lata. Powołanie samorządu było spełnieniem oczekiwań grupy zawodowej pielęgniarek i położnych.
Małopolską Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych od początku swojego istnienia działa na rzecz poprawy standardów opieki zdrowotnej, organizuje bezpłatne kursy specjalizacyjne dokształcające, konferencje i sympozja naukowe, prowadzi działalność wydawniczą ? niestrudzenie dąży do stałego podnoszenia jakości usług medycznych.
Dzięki zaangażowaniu członków rady okręgowej Izby nastąpił w ostatnich latach widoczny rozwój kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. Co roku w ramach Międzynarodowego Dnia i Pielęgniarek i Położnych organizowane są akcje prozdrowotne, podczas których mieszkańcy mogą bezpłatnie wykonać podstawowe badania, zasięgnąć porad ekspertów w różnych dziedzinach pielęgniarstwa, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.
Bez udziału pielęgniarek i położnych trudno by było wyobrazić sobie funkcjonowanie samorządowych żłobków, jak też realizację wielu przedsięwzięć objętych miejskim programem ochrony zdrowia ?Zdrowy Kraków”. To pielęgniarki przeprowadzają szczepienia, edukują pacjentów w zakresie prewencji otyłości, nadciśnienia czy cukrzycy typu 2, prowadzą wśród uczniów ankiety mające na celu wczesne wykrycie alergii, informują społeczeństwo o podstawowych zasadach profilaktyki i kształtowania zdrowego stylu życia. Praca pielęgniarek jest również oparciem dla całości funkcjonowania tzw. medycyny szkolnej.
Fotorelacja – Jan Graczyński / INFO Kraków24[wegallery id=”53847″ type=”grid” col=”5″ caption=”no” link=”file”]