Ponad 600 uczestników, trzy sesje plenarne, strefa partnera, rodzica i malucha. Duże rodziny, przedstawiciele administracji publicznej, samorządy, biznes, związki branżowe dziś (20 października, poniedziałek) spotkali się w Krakowie.
Ponad 600 osób rozmawiało w Centrum Kongresowym ICE Kraków o wyzwaniach i perspektywach Karty Dużej Rodziny. Poza udziałem w panelach dyskusyjnych uczestnicy mogli zapoznać się z ofertą przygotowaną przez Partnerów Karty, atrakcjami dla dzieci i rodziców, a także z wystawą prac dzieci.
W spotkaniu udział wzięli Prezydent RP Bronisław Komorowski, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, a także prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski, prezes Związku Dużych Rodzin 3+ Joanna Krupska oraz zastępca prezydenta miasta Lublina Monika Lipińska.
– Krakowska Karta Rodzinna funkcjonująca w naszym mieście od 2012 roku i ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, do której wciąż przyłączają się nowi partnerzy, znakomicie się uzupełniają ? uważa Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Odkąd Kraków uruchomił program Krakowska Karta Rodzinna z systemu skorzystało 95% rodzin w naszym mieście. Projekt cieszy się więc niesłabnącą popularnością, a od 1 września objął on także wsparciem rodziny mające minimum troje dzieci. Dzieci te mogą m.in. skorzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską ? dodaje Prezydent. Podkreśla także, że karta nie miałaby wartości gdyby nie partnerzy, którzy ją wspierają. W tej chwili jest ich około 180. – Sądzę że obie karty – rządowa i gminna – są kompatybilne i dają rodzinom szerokie możliwości – dodał Prezydent.
– Dziękuję wszystkim, którzy chcą działać dla dobra rodziny i działania te przekuwać w dobry klimat, jak to ma miejsce podczas dzisiejszego wydarzenia. Dziękuję za konsekwentne prace nad wdrożeniem kart, cieszę się że wspólnymi siłami nadganiamy wieloletnie opóźnienia – mówił Prezydent RP Bronisław Komorowski. – Karty tworzą mechanizm, który ułatwia życie rodzinom, są elementem wspierania perspektyw w budowaniu lepszego społeczeństwa. Znakomicie funkcjonujące w Małopolsce karty dowodzą troski władz samorządowych o rodzinę – dodał Prezydent.
– Od startu ogólnopolskiego programu Karta Dużej Rodziny mija 5 miesięcy. Spotykamy się w Krakowie – stolicy rodzin wielodzietnych – aby z tymi rodzinami, samorządowcami i biznesem podsumować, jak działa program i wspólnie zastanowić się, co możemy zrobić, aby jeszcze lepiej odpowiadać na dalsze wyzwania. – podkreślał Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. – To projekt patriotycznej wspaniałej rodziny, który będziemy kontynuować – dodał minister. Ponadto złożył podziękowania prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu za patronowanie i wsparcie projektu Karta Dużej Rodziny.
Podczas spotkania minister pracy i polityki społecznej podpisał umowy partnerskie z 25 instytucjami i firmami z Małopolski, które przystępują do grona Partnerów Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Są to instytucje kultury, ośrodki medyczne i firmy transportowe. Posiadacze Karty Dużej Rodziny będą mogli skorzystać m.in. z 30% zniżki na przejazdy jednorazowe Kolejami Małopolskimi, 10% rabatu na odpłatne usługi medyczne w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji i Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, 20% zniżki na bilety w teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem czy bezpłatne wstępy na wystawy w Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie.
Podczas Kongresu zostały również wręczone nagrody Związku Dużych Rodzin ?Trzy Plus? dla samorządów i instytucji działających na rzecz dużych rodzin. Nagrodę w kategorii ?Samorząd? otrzymał Kraków jako Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom. Statuetkę odebrała Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny Marzena Paszkot.
Do tej pory do programu włączyły się m.in. banki PKO BP i BOŚ, sieć PLAY, księgarnie Świat Książki i Bonito, kina Helios, supermarkety Alma oraz Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. Lista wszystkich zniżek dostępna jest na stronie:www.rodzina.gov.pl.
Samorządowe karty dla rodzin wielodzietnych posiada już 449 gmin, a kolejne 62 chcą ją wprowadzić jeszcze w tym roku, następne 140 zrobi to w przyszłym roku. Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód. Do tej pory ponad 100 tys. rodzin złożyło wnioski o 523 tys. kart. W ciągu najbliższych lat z karty może korzystać 3,4 mln osób, w tym 2 mln dzieci.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 29 września skierowało projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny do konsultacji społecznych. Znalazły się w nim m.in. gwarantowane zniżki dla rodzin wielodzietnych na przejazdy kolejowe i opłaty paszportowe. Ustawa gwarantuje posiadaczom Karty 37% ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych oraz 49% ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych. Otrzymają również ulgi w opłacie paszportowej: 75% w przypadku dzieci oraz 50% dla rodziców. Rodziny wielodzietne będą także zwolnione z opłat za wstęp do parków narodowych oraz za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty. Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r., z wyjątkiem zmian dot. ulg w wydawaniu paszportów, które wejdą od 5 czerwca 2015 r.
Począwszy od 16 czerwca do Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło 2120 wniosków o wydanie Karty Dużej Rodziny. Aktualnie pozytywnie zweryfikowano 1667 wniosków. Dane rodzin wpisano już do aplikacji Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i zamówiono karty. Otrzymano zwrotnie do wydania karty dla 1426 rodzin. Wydano 4000 kart.
W Krakowie od stycznia 2012 r. obowiązywał Program Krakowska Karta Rodzinna 4+. Od 1 sierpnia rodziny wielodzietne zamieszkałe na terenie Krakowa i mające na utrzymaniu minimum troje dzieci oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego mogą składać w Wydziale Spraw Społecznych UMK wnioski o wydanie Krakowskiej Karty Rodzinnej w ramach programu Krakowska Karta Rodzinna 3+. Od 1 sierpnia wpłynęło do magistratu 3000 wniosków o przyznanie karty ? ponad 11 000 kart zostało już spersonalizowanych.
Organizatorami konferencji są: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Związek Dużych Rodzin 3+, Miasto Kraków, Forum Samorządowe na rzecz Dużych Rodzin. Partnerem konferencji jest Ambasador Karty Dużej Rodziny Forum Odpowiedzialnego Biznesu.