1 listopada to dzień zadumy i refleksji związany ze wspominaniem zmarłych świętych. Tego dnia, jak co roku wybieramy się na groby naszych bliskich, aby uczcić ich pamięć i pomodlić się za nich. Uroczystość Wszystkich Świętych jest rzymskokatolicką tradycją, wiąże się ze składaniem czci wszystkim świętym w niebie tym znanym i nieznanym.
Kościół wspomina w dzień Wszystkich Świętych nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach z życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła.
1 listopada ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych – najbliższych i przyjaciół. Jest to też święto obchodzone przez część innych wyznań, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.
Dzień jesienny tak cicho
Jak liść zżółkły opada;
Złoto ma z października
Smutek ma z listopada.Płoną świeczek szeregi,
Płoną świeczek tysiące,
Powiewają płomyki
Zamyślone i drżące.Więc płomykiem jak dłonią,
Dłonią ciepłą i jasną,
Pozdrawiamy tych wszystkich,
Których życie już zgasło.Hanna Łochocka „Płoną świeczki”
Jedną z najstarszych krakowskich nekropolii – Cmentarz Rakowicki – odwiedził nasz dziennikarz Piotr Wojnarowski. Zapraszamy do oglądania zdjęć.[wegallery id=”54641″ type=”grid” col=”5″ caption=”no” link=”file”]