Jan Peszek, Michał Niezabitowski, prof. dr hab. Andrzej Zygmunt Hrynkiewicz oraz Natalia Czerwonka i Rafał Sonik ? to osoby, które w tym roku otrzymały Nagrody Miasta Krakowa 2014 przyznawane za szczególne zasługi dla naszego miasta. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się dziś (6 listopada, czwartek), w krakowskim Magistracie.
– Krakow to miasto, któremu nigdy nie brakowało wybitnych indywidualności, wśród nich są także dzisiejsi Laureaci, osoby wybitne w swoich dziedzinach, które sławią Kraków i Polskę na całym świecie ? mówił podczas uroczystości Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. – Pragnę podziękować Państwu nie tylko w swoim imieniu, ale także w imieniu miasta i wszystkich jego mieszkańców, za to że jesteście chlubą Krakowa ? dodał.
Janowi Peszkowi przyznano nagrodę w dziedzinie Kultura i Sztuka ? zawybitne osiągnięcia w sztuce aktorskiej. W tej samej dziedzinie nagradzany jest także Michał Niezabitowski, Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ? za kreatywność i wybitne osiągnięcia w promocji kultury Krakowa.
W dziedzinie Nauka i Technika nagrodę przyznano prof. dr. hab. Andrzejowi Zygmuntowi Hrynkiewiczowi ? za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fizyki jądrowej. W dziedzinie Sport ? za wybitne osiągnięcia sportowe ? nagrody przyznano: łyżwiarce szybkiej Natalii Czerwonce i kierowcy rajdowemu Rafałowi Sonikowi.
Laureaci odebrali nagrody z rąk Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera oraz prof. Andrzeja Białasa, przewodniczącego Komisji Nagród i Prezesa Polskiej Akademii Umiejętności. W imieniu prof. Hrynkiewicza nagrodę odebrała jego żona Halina, a w imieniu Natalii Czerwonki ? Anna Ilnicka-Jarosiewicz.
Co roku nagradzani są również autorzy prac dyplomowych których tematyka związana jest z Krakowem. W 2014 r. wyróżnienie otrzymli: Ewa Czachorowska-Zygor (Akademia Muzyczna) ? za pracę doktorską pt. Oblicza twórcze Adama Walacińskiego. Muzyka autonomiczna. Muzyka Funkcjonalna. Publicystyka; Mirosław Furmanek (Uniwersytet Jagielloński) ? za pracę doktorską pt. Turystyka wyjazdowa niepełnosprawnych ruchowo mieszkańców Krakowa ? stan i potrzeby; Bartłomiej Mitka (Akademia Górniczo-Hutnicza) ? za pracę magisterską pt.Komputerowa symulacja odbudowy tkanki kostnej metodą elementów skończonych;
Wyróżnienia otrzymalitakże:Mateusz Rzeszutek (Akademia Górniczo-Hutnicza) ? za pracę magisterską pt. Ocena oddziaływania Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Krakowie na jakość powietrza z wykorzystaniem matematycznego modelu dyspersji CALPUFF; Matylda Siwek (Akademia Wychowania-Fizycznego) ? za pracę doktorską pt. Kraków jako centrum turystyki przyjazdowej w latach 1889-1914; Katarzyna Zapart (Akademia Sztuk Pięknych) ? za pracę magisterską pt. Hamlet o wielu twarzach. O związku między sztuką teatralną a plakatem na przykładzie Hamleta.
Zwyczaj nagradzania ludzi szczególnie zasłużonych dla miasta ma w Krakowie wielowiekową tradycję. Pierwszym znanym z nazwiska laureatem był Mikołaj Jaskier, który w 1535 r. otrzymał nagrodę za kodyfikację prawa miejskiego. Obecnie Nagrody Miasta Krakowa przyznawane są za osiągnięcia w okresie dwóch lat poprzedzających rok ubiegania się o nagrodę lub za całokształt dokonań, a także za prace dyplomowe obronione w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.
Kandydatów do nagród zgłaszają związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe, instytuty naukowo?badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje. Powoływana corocznie przez Prezydenta Miasta Krakowa Komisja Nagród, złożona w większości z profesorów krakowskich wyższych uczelni, po wnikliwej analizie wniosków, przedstawia propozycje Prezydentowi, który przyznaje nagrody.
Fotorelacja – Jan Graczyński / INFO Kraków24
[wegallery id=”54868″ type=”grid” col=”3″ caption=”no” link=”file”]