Trzynastu funkcjonariuszy i pięciu przewodników psów służbowych będzie liczyć nowo powołana grupa szybkiego reagowania Straży Miejskiej Miasta Krakowa. – Grupa ta będzie wspierać działania pozostałych strażników z poszczególnych oddziałów oraz zajmować się pilnymi problemami dotyczącymi porządku w mieście ? mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. – Chcemy zmienić sposób postrzegania straży miejskiej jako jednostki dbającej o porządek w Krakowie. Strażnicy będą bardziej widoczni w przestrzeni miejskiej ? dodał prezydent.
W skład grupy wejdą wyselekcjonowani strażnicy, szeroko przeszkoleni w zakresie prawa, aby mogli reagować w skrajnie różnych przypadkach. ? Funkcjonariusze z grupy wsparcia będą reagować zarówno na zakłócenia porządku jak i na problemy związane z Parkiem Kulturowym czy z bezdomnymi. Na przykład w sezonie turystycznym nowo powstałe patrole będą częściej obecne na Drodze Królewskiej. Wieczorami i w weekendy pojawią się natomiast na ulicach w centrum miasta, na przykład na ulicy Szewskiej ? wyjaśnia Adam Młot, komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa.
W związku ze zbliżającym się okresem imprez andrzejkowych oraz wzmożonym ruchem turystów i krakowian w ścisłym centrum miasta funkcjonariusze grupy wsparcia prowadzić będą wzmożone działania na Rynku Głównym i w jego okolicach. Strażnicy będą również między innymi współpracować z MPK (?Bezpieczny powrót”) czy prowadzić wzmożone kontrole działalności całodobowych sklepów z alkoholem. ? Od dwóch lat reorganizujemy działania straży miejskiej i ostatnią z zapowiadanych zmian było właśnie utworzenie grupy wsparcia. Było to możliwe dzięki uzupełnieniu stanu etatowego oraz zwiększenia środków przeznaczaną na Straż Miejską z budżetu miasta ? dodał komendant Adam Młot.
W tym roku Straż Miejska Miasta Krakowa dysponuje 427 etatami. W przyszłym planowane jest zwiększenie tej liczby do 480. W 2015 roku wzrośnie także budżet ? do 34 920 000 zł (z 28 852 400 zł w 2014 roku).