Czy ktokolwiek potrafi sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia w Krakowie bez konkursu szopek? Z pewnością nie! W czwartek (4 grudnia) odbyła się jego 72. edycja. Na Rynku Głównym pod pomnik Adama Mickiewicza odbyła się prezentacja tych wyjątkowych dzieł sztuki!
O godz. 12:00 odbył się Korowód Szopek, który przeszedł na estradę Targów Bożonarodzeniowych, odbywających się w tym samym czasie na Rynku Głównym; następnie do Pałacu Krzysztofory – siedziby organizatora konkursu ? Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy nastąpi 7 grudnia (niedziela) o godz. 12:00 w Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35; sala audytoryjna ? Kupferhaus). Wystawa pokonkursowa będzie czynna do 22 lutego 2015 r.
Szopka krakowska jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Jej forma ukształtowała się w XIX-wiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, poszukujących zarobków w okresie jesienno-zimowym. Budowanie przenośnego teatrzyku lalkowego, ze Świętą Rodziną na pierwszym piętrze, w formie wieżowego budyneczku z elementami przypominającymi architekturę starego Krakowa, było bardzo popularne aż do I wojny światowej. Następnie zwyczaj nieco popadł w zapomnienie, aż do roku 1937, kiedy to miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich. Od tego czasu, z krótką przerwą w czasie okupacji, ta piękna tradycja przetrwała do dzisiaj i wspaniale się rozwija.
Corocznie, w pierwszy czwartek grudnia przed południem, wokół pomnika Adama Mickiewicza zbierają się szopkarze, aby pokazać swoje najnowsze prace. Od wielu lat liczba zgłoszonych do konkursu prac jest podobna ? między 120 a 160, w tym znaczną większość stanowią szopki wykonane przez dzieci i młodzież. Wraz z dźwiękami hejnału, rozlegającego się w południe z wieży Kościoła Mariackiego, szopkarze barwnym korowodem przenoszą swoje prace do siedziby Muzeum ? Pałacu Krzysztofory, gdzie obraduje Jury Konkursu. Obradom przewodniczy dyrektor Muzeum, a w skład jury wchodzą: etnografowie, historycy sztuki, artyści plastycy, pracownicy Muzeum Historycznego i Muzeum Etnograficznego.
Konkurs Szopek Krakowskich jest otwarty, udział w nim mogą wziąć wszyscy bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Każdy uczestnik może zgłosić do Konkursu maksymalnie trzy szopki. Prace zakwalifikowane do Konkursu ocenia się w trzech kategoriach wiekowych: szopki seniorów (powyżej 18 lat), szopki młodzieżowe i szopki dziecięce (do 14 lat). W trakcie obrad Jury wyodrębnia 4 grupy szopek według wielkości: I – duże (powyżej 120 cm); II – średnie (od 120 do 70cm); III – małe (od 70 do 15 cm); IV – miniaturowe (do 15 cm). Każda zakwalifikowana praca podlega ocenie, według od lat ustalonych kryteriów. Konkurujące szopki otrzymują punkty w skali od 1 do 5, za: nawiązanie do tradycji, architekturę, kolorystykę, lalki, elementy ruchome, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne. Sąd Konkursowy może również wytypować do nagrody prace nieodpowiadające wymienionym wyżej warunkom, lecz odznaczające się innymi, szczególnie wysoko ocenionymi walorami.
Fotorelacja – Jan Graczyński / INFO Kraków24[wegallery id=”55655″ type=”grid” col=”5″ caption=”no” link=”file”]