Każdego roku w Polsce z powodu wychłodzenia umiera od 300 do 600 osób. Najczęściej ofiarami niskich temperatur są osoby bezdomne, dla których zima jest najtrudniejszym okresem w roku. By jeszcze skuteczniej nieść im pomoc w Komendzie Straży Miejskiej Miasta Krakowa odbyło się szkolenie, które poprowadził Tomasz Sanak, z wykształcenia ratownik medyczny, uczestnik trzech misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz pracownik Zakładu Medycyny Pola Walki Wojskowego Instytutu Medycznego.
– Strażnicy miejscy bardzo często jako pierwsi docierają do osób skrajnie wychłodzonych. Cieszę się, że mogę im przekazać wiedzę zdobytą między innymi na polu walki. Teraz krakowscy funkcjonariusze wiedzą, jak jeszcze skuteczniej nieść pomoc w przypadkach hipotermii ? tłumaczy ratownik medyczny Tomasz Sanak, który na co dzień współpracuje także z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.
Ekspert zwracał uwagę, że w przypadku wychłodzenia, jak w każdej sytuacji ekstremalnej, cenna jest każda sekunda. ? Tylko profesjonalna i szybka pierwsza pomoc może uratować komuś życie. Nie możemy się bać jej udzielać ? apelował Tomasz Sanak.
Jak wielka jest skala zagrożenia hipotermią, także u osób bezdomnych, obrazuje statystyka. Tylko w ubiegłym roku podczas akcji ?Zima?, strażnicy miejscy dotarli 3 529 razy do osób bezdomnych oferując im pomoc. Aż 483 osoby przewieźli do Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, 33 bezdomnych znalazło schronienie w noclegowniach, a kolejne 57 osób musiało skorzystać z pomocy pogotowia ratunkowego. Niestety aż 2 956 osób odmówiło przyjęcia jakiejkolwiek pomocy. ? To właśnie te osoby znajdują się w grupie najbardziej zagrożonych hipotermią. Dzięki takim szkoleniom jesteśmy lepiej przygotowani do udzielania pomocy aż do czasu przyjazdu zespołu pogotowia ratunkowego ? komentował Konrad Rawiński z śródmiejskiego oddziału straży miejskiej.
Hipotermia ? co musisz wiedzieć, by skutecznie pomagać
– hipotermia to stan poniżej 35 stopni Celsjusza,
– hipotermia może wystąpić także w dodatniej temperaturze otoczenia (nawet kilkunastu powyżej zera),
– hipotermia jest stanem zagrożenia życia,
– w grupie ryzyka hipotermią znajdują się: osoby bezdomne, osoby pod wpływem alkoholu, osoby w wieku podeszłym (60-80 lat), osoby które były zanurzone choć na chwilę w zimnej wodzie (w wodzie człowiek 300 razy szybciej traci ciepło niż na powietrzu),
– poniżej temperatury ciała 28 stopni Celsjusza człowiek wpada w stan hipotermii głębokiej (utrata przytomności, możliwe zaburzenia rytmu serca, zaburzenia częstości tętna i oddechu),
– jeśli chcesz pomóc osobie w hipotermii przykryj ją kurtką, kocem lub folią, odizoluj od podłoża, staraj się chronić od wiatru (ważne by równomiernie ogrzewać całe ciało)
? jeśli masz możliwość chroń głowę osoby w hipotermii ? załóż np. czapkę ? przez głowę tracimy duże ilości ciepła,
– nie podawaj alkoholu czy kawy, absolutnie nie pozwalaj palić tytoniu osobie wyziębionej ? może to spowodować odwodnienie
– ogrzewaj, ale powoli ? zbyt duża różnica temperatura może to spowodować ból, a zbyt intensywne ogrzewanie może spowodować ryzyko zapaści
– nie podawaj jakichkolwiek leków,
Masz pytania lub chcesz wiedzieć jak pomóc osobie w hipotermii wejdź na www.hipotermia.edu.pl (strona Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej w Krakowie) lub dzwoń pod numer 501 039 462 (całodobowa infolinia alarmowa w przypadkach hipotermii).