Pokontrolne wystąpienie NIK nie pozostawia złudzeń: Urząd Miasta Krakowa prawidłowo i zgodnie z prawem chroni rosnącą w mieście roślinność.
Znamy wyniki kontroli NIK dotyczącej działań Miasta w zakresie ochrony drzew w procesach inwestycyjnych. Pod lupę wzięty został okres od 2010 do 2014 roku. Kontrolowane były działania w zakresie wydawania zezwoleń na usunięcie drzew, planowania przestrzennego i decyzji o pozwoleniu na budowę, ustalania kompensacji przyrodniczej (czyli nasadzeń). Kontrolerzy sprawdzali też, jak urzędnicy egzekwują obowiązki nakładane na inwestorów w zezwoleniach na wycięcie roślinności, w jaki sposób prowadzą działalność edukacyjną i informacją w zakresie ochrony drzew, a także jak rozpatrywane są skargi związane z usuwaniem drzew.
Ogólna ocena Urzędu Miasta Krakowa jest jednoznaczna i nie pozostawia złudzeń: ?Najwyższa Izba Kontroli oceniła pozytywnie działalność Urzędu w zbadanym zakresie. Prezydent Miasta Krakowa w wystarczający sposób wykorzystał dostępne instrumenty prawne w celu ochrony drzew w procesach inwestycyjnych. Podejmowane działania były skuteczne, gdyż zapewniały odpowiednią kompensację przyrodniczą oraz uwzględniały zasadę zrównoważonego rozwoju” ? czytamy w wystąpieniu pokontrolnym NIK.
W ocenie przygotowanej przez kontrolerów stwierdza się, że krakowscy urzędnicy prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami, stosowali procedurę wydawania zezwoleń na usunięcie drzew. ?Rzetelnie przeprowadzano i dokumentowano postępowania administracyjne. W celu zapewnienia właściwej kompensacji przyrodniczej, na strony nakładano obowiązek przesadzenia drzew lub posadzenia nowych, a także naliczano opłaty. Nałożone na inwestorów obowiązki były w każdym przypadku weryfikowane, sprawdzane i egzekwowane” ? stwierdza się w raporcie NIK.
Kontrolerzy badali też kwestie planistyczne. ?W zbadanych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego uwzględniono zasady ochrony przyrody. W decyzjach o warunkach zabudowy lub lokalizacji inwestycji celu publicznego zawierano szczegółowe zalecenia dotyczące zieleni i zadrzewień” ? można przeczytać w raporcie.
NIK zwrócił też uwagę na pozytywne rozwiązania w zakresie edukacji i informacji. ?W Urzędzie Miasta podejmowano także liczne i różnorodne działania edukacyjne związane z ochroną przyrody, a w szczególności związanych z zielenią w mieście” ? stwierdzają kontrolerzy.
Raport NIK zwraca też uwagę na dobre praktyki wdrażane w Krakowie. Wśród nich wymienia się ustalenie standardów zakładania i pielęgnacji podstawowych rodzajów terenów zieleni w mieście, powołanie Miejskiego Architekta Krajobrazu, opiniowanie planowanej wycinki drzew związanej z inwestycją na etapie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę, sporządzenie wzoru protokołu z wizji lokalnej w celu sprawdzenia wykonania warunków nałożonych w zezwoleniach na usunięcie drzew, prowadzenie bazy danych w zakresie wydawanych zezwoleń, która umożliwia monitorowanie nałożonych na strony obowiązków.
Kontrola NIK dotycząca ochrony drzew w procesach inwestycyjnych prowadzona była w okresie od maja do sierpnia 2014 roku.