Zwolenniczka zmian i edukacji z duchem czasu. Przeciwniczka rewolucji w oświacie. Tak najkrócej można opisać nową zastępczynię prezydenta ds. edukacji i sportu ? Katarzynę Cięciak. Radni z Komisji Edukacji mieli okazję poznać nową wiceprezydent i częściowo wysłuchać jej planów zarządzania oświatą w Krakowie.
Jak przyznała sama Katarzyna Cięciak, konkretne plany związane z zadaniami dotyczącymi oświaty będzie jeszcze radnym przedstawiać. Jednak najważniejsze kwestie zaprezentowała na posiedzeniu Komisji Edukacji.
– Wiadomo, że od 1 września musimy zapewnić miejsca w przedszkolach pięciolatkom i czterolatkom. Od 2017 roku ustawa zobowiązuje nas także do zapewnienia miejsca w przedszkolach dla trzylatków. Dlatego będą to najważniejsze z działań, jakich będę chciała się podjąć ? deklarowała Katarzyna Cięciak. Ponadto zastępczyni prezydenta przyznała, że również jedną z ważnych kwestii, jakimi chciałaby się zająć jest przywrócenie prestiżu szkolnictwu zawodowemu. Jednak jak sama zauważyła, trudno jest po tygodniu od objęcia nowej funkcji deklarować swój plan działań. Zobowiązała się jednak, że na najbliższym posiedzeniu Komisji Edukacji przedstawi radnym konkretny plan.
Radni zwrócili uwagę nowej wiceprezydent na potrzebę przywrócenia do szkół stołówek. Zostały one praktycznie całkowicie zlikwidowane w szkołach, gdyż koszty utrzymania były zbyt wysokie. Część ze szkół oddała stołówki w ajencje lub zamawia obiady dla uczniów po poprzez catering. Dlatego wielu radnych chciałoby stworzyć system dofinansowania placówek szkolnych, by w każdej z nich mogły istnieć stołówki. ? Chciałabym się zapoznać z opiniami wszystkich stron, gdyż słyszałam wiele opinii zarówno popierających dofinansowanie dla stołówek oraz głosy przeciwne. Dlatego muszę się dokładnie zapoznać z tym tematem, żeby wydać opinię ? mówiła Katarzyna Cięciak.
Podczas posiedzenia radni opiniowali również projekty uchwał w sprawie warunków i trybu obniżenia tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom zatrudnionym w pełnym wymiarze zajęć, którym powierzono zadania doradcy metodycznego oraz projekt uchwały w sprawie zasad udzielania i rozmiaru obniżek tygodniowego, obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w przedszkolach, szkołach, placówkach, a także odpowiednio w ich zespołach prowadzonych przez Gminę Miejską Kraków. Obydwa druki zostały pozytywnie zaopiniowane.