Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenie PASSIONART zapraszają na Festiwal ?Wolnej i Niezawisłej?. Wydarzenie rozpocznie koncert galowy w Audytorium Maximum UJ.
Festiwal jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie młodzieży najnowszymi dziejami Polski. Ma także stanowić platformę spotkania środowiska patriotycznego z całej Polski oraz okazję do wymiany opinii i myśli w tematyce Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych.
Celem Festiwalu jest utrwalenie w świadomości społecznej, przypadającej 1 marca rocznicy Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, będącej jednocześnie okazją do oddania hołdu Żołnierzom Niezłomnym.
Organizowany po raz czwarty koncert, łączy sztukę wysoką, nowoczesne środki artystycznej ekspresji oraz komentarz historyczny. Jego tytuł nawiązuje do zawołania towarzyszącego chorągwiom husarskim ?Amor Patriae Nostra Lex?, który oddaje sens walki, jaką prowadzili również Niezłomni.
W ramach Festiwalu organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń kulturalnych, które odbywać się będą na przestrzeni całego 2015 roku.
28 lutego br. o godz. 19:00 odbędzie się inauguracyjny Koncert Galowy Festiwalu pt.: ?Amor Patriae Nostra Lex? w Audytorium Maximum UJ.
Tego wieczoru usłyszymy m.in. Fanfar for the Common Man Aarona Copland’a, tradycyjne pieśni partyzanckie, a także utwory pochodzące z ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza (Ballada Stepowa, O miła ma!, Pieśń o małym rycerzu), seriali (Czarne chmury, Janosik) oraz pieśni oddziałów partyzanckich. Z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Janusza Wierzgacza wystąpią chóry i soliści.
Koncert poprowadzi Lidia Jazgar oraz Piotr Piecha. Gośćmi specjalnymi będą członkowie organizacji kombatanckich wraz z rodzinami. Wstęp na koncert za okazaniem bezpłatnego zaproszenia, do odebrania w Filharmonii Krakowskiej od 24 lutego 2015 r. w godzinach otwarcia kasy.
1 marca br., w kościołach na terenie całego Krakowa odbędzie się realizowany przy wsparciu Miasta Krakowa cykl koncertów chórów akademickich z muzyką sakralną i patriotyczną pod wspólną nazwą ?Polska się o nas upomni!?. Każdy z koncertów poprzedzony zostanie uroczystą Liturgią w intencji Ojczyzny oraz poległych bohaterów.
Parafia Św. Józefa Oblubieńca NMP, os. Kalinowe 5
Chór DOMINANTA Uniwersytetu Ekonomicznego, godz. 18.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny, godz. 19.00: koncert.
Bazylika NSPJ OO. Jezuitów, ul. Kopernika 26
Chór CAMERATA JAGELLONICA Uniwersytetu Jagiellońskiego, Żeński Chór Akademicki UJ oraz Krakowski Chór Akademicki UJ, godz. 18.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny, godz. 18.45: koncert.
Parafia Najświętszego Salwatora, ul. Tadeusza Kościuszki 88
Chór Mieszany Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, godz. 19.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny, godz. 19.45: koncert.
Parafia Świętej Jadwigi Królowej, ul. Władysława Łokietka 60
Chór PSALMODIA Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Krakowski Chór Żeński UPJPII oraz Krakowski Chór Męski UPJPII, godz. 18.30: Msza Święta w intencji Ojczyzny, godz. 19.15: koncert.
Parafia Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała 26
Chór Męski AGRICOLA Krakowskiego Środowiska Akademickiego przy UR, godz. 12.15: Msza Święta w intencji Ojczyzny, godz. 13.00: koncert.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Powoli, lecz konsekwentnie następuje przywracanie pamięci o najbardziej niezłomnych obrońcach naszej niepodległości. Komunistyczne władze za wszelką cenę starały się wymazać z polskiej historii wiedzę o ruchu partyzanckim, którego ostatni żołnierze walczyli jeszcze osiemnaście lat po zakończeniu II Wojny Światowej.
Z jaką nienawiścią żołnierze niezłomni byli traktowani nawet po śmierci, niech świadczy fragment zawiadomienia o wykonaniu wyroku, jakie otrzymała od oprawców wdowa po jednym z nich:
„Wieczna hańba i nienawiść naszych żołnierzy i oficerów towarzyszy mu i poza grób. Każdy, kto czuje w sobie polską krew, przeklina go ? niech więc wyrzeknie się go własna jego żona i dziecko”.