Czwartkowe (19 marca) posiedzenie miejskiej Komisji Promocji i Turystyki w całości było poświęcone kwestiom związanym z Parkiem Kulturowym. Miasto przygotowuje się do objęcia przepisami Parku dwóch nowych obszarów: Nowej Huty i Starego Podgórza. Planowane są też zmiany w uchwale o Parku Kulturowym Stare Miasto.
– Powołanie Parku Kulturowego dla Starego Miasta było jednym z największych osiągnięć poprzedniej kadencji ? mówił Przewodniczący RMK Bogusław Kośmider. Jak zaznaczył Stanisław Dziedzic, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego planowana zmiana tej uchwały przewiduje w niektórych kwestiach liberalizację Parku Kulturowego, w innych przepisy zostaną zaostrzone. Na pewno dużym sukcesem jest wyeliminowanie dużych płacht reklamowych, oraz tzw. ?staczy”, czyli osób trzymających przenośne reklamy oraz zlikwidowanie postoju meleksów na jednej z najpiękniejszych ulic Krakowa ? ul. Kanoniczej.
Radni ? członkowie Komisji Promocji i Turystyki oraz zainteresowani zmianami mieszkańcy przedstawili szereg pomysłów na zmianę tej uchwały, począwszy od kwestii przewodników po Krakowie i treści, które prezentują turystom, poprzez koncepcję wymiany fontanny na Rynku (przywrócenie fontanny autorstwa prof. Wiktora Zina), dalsze ograniczenie wjazdu na Rynek, wyeliminowanie osób rozdających ulotki, a skończywszy na rezygnacji z organizowania koncertu sylwestrowego na Rynku Głównym.
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowuje koncepcję objęcia przepisami o Parku Kulturowym kolejnych dwóch obszarów: Nowej Huty i Starego Podgórza. Prace nad koncepcją dla Nowej Huty już trwają, dyrektor S. Dziedzic przedstawił radnym wstępny plan Parku Kulturowego Nowa Huta, który będzie poddawany konsultacjom. Planu dla Starego Podgórza jeszcze nie ma, choć zdaniem dyrektora obydwie uchwały powinny zostać przyjęte jeszcze w tej kadencji.