Do dwóch wystaw, które już od marca można oglądać w NCK-u, dochodzą w kwietniu kolejne cztery. Trzy z nich przyozdobią ściany Nowohuckiego Centrum Kultury, z czwartą ? jubileuszową ? Nowohuckie Centrum Kultury wyjdzie w plener.
Tomek Mistak ? ZANURZENIE
wystawa malarstwa
23 marca ? 30 kwietnia, Galeria CENTRUM, budynek A
wernisaż 1 kwietnia (środa) o godz. 18.00
(?) Twórczość artysty pokazuje, że jeśli tylko potrafimy spojrzeć głębiej, niepowierzchownie ujrzymy efektowny obraz tam, gdzie najmniej spodziewamy się go zobaczyć. Okazuje się, że zainspirować może proste narzędzie, detal architektoniczny, kompleks budynków, a nawet zrujnowany wrak. Artysta poniekąd przedłuża ich życie i nadaje mu nowy sens. Subtelna materia malarstwa pozwala uwiecznić to, co odchodzi w zapomnienie. Prace Tomka Mistaka możemy odczytywać więc jako refleksję nad istotą trwania i nieuchronnością przemijania, które nie prowadzi do niebytu, lecz do przemiany.
Tomek Mistak urodzony w 1978 roku w Sanoku. W roku 2005 uzyskał dyplom w pracowni malarstwa profesora Stanisława Białogłowicza, w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uprawia malarstwo sztalugowe, głównie akryl na płótnie. Mieszka i pracuje w Sanoku.
Jan Zych ? MOJE PODRÓŻE
wystawa fotografii
9 kwietnia ? 17 maja, FOTO-GALERIA, budynek A
wernisaż 9 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00
Retrospektywna wystawa prac artysty fotografika, który od końca lat sześćdziesiątych odbył podróże do wielu krajów świata: USA, Japonii, Indii, Nepalu, Singapuru, Malezji, Uzbekistanu, Kazachstanu, Turcji, Armenii, Gruzji, na wyspy
Morza Śródziemnego oraz do prawie wszystkich krajów europejskich.
Jan Zych to fotograf wszechstronny, preferowana tematyka to portret, pejzaż i architektura. Jego prace znalazły się
m.in. w almanachu Mistrzowie Polskiego Pejzażu, Encyklopedii Krakowa PWN i Księdze Dziesięciolecia Polski Niepodległej. Ostatnio zajmuje się grafiką komputerową i zgłębia tajniki fraktali. Współpracuje z miesięcznikiem społeczno-kulturalnym ?Kraków?.
wystawa plenerowa Krakowskiego Klubu Fotograficznego
23 kwietnia ? 31 grudnia, skwer przed NCK
wernisaż 23 kwietnia (czwartek) o godz. 17.00
Krakowski Klub Fotograficzny działający przy Nowohuckim Centrum Kultury jest jednym z najstarszych tego typu stowarzyszeń w Polsce. Aktualnie zrzesza ponad 60 pasjonatów i miłośników fotografii, amatorów i zawodowych fotografów. Głównym celem działalności KKF jest rozwijanie i doskonalenie zainteresowań fotograficznych poprzez organizowane szkolenia, prezentacje, warsztaty, wystawy, plenery i konkursy. Rok 2015 jest dla KKF szczególny ? Klub świętuje Jubileusz 60-lecia swojej działalności. Z tej okazji zaplanowano wystawy indywidualne i zbiorowe, na których pokazane zostaną zdjęcia współczesne i archiwalne. Tylko w kwietniu i maju 2015 odbędą się wernisaże aż pięciu wystaw.
wystawa malarstwa
29 kwietnia ? 26 maja, Galeria CENTRUM, budynek B
wernisaż 29 kwietnia (środa) o godz. 18.00
Ivan Marchuk ? narodowy artysta Ukrainy, laureat państwowej nagrody imienia Tarasa Szewczenki, jedyny artysta ukraiński zaliczony do Złotej Gildii Akademii Sztuki Współczesnej w Rzymie. Brytyjski dziennik The Daily Telegraph wymienił nazwisko Ivana Marchuka na liście setki geniuszów współczesności, tworzących nowy obraz świata. Talent, odwaga i ogromna pracowitość cechująca Marchuka, sprawiły, że jest nie tylko wybitnym i cenionym na świecie artystą, ale również symbolem narodowym Ukrainy
Wystawa w Nowohuckim Centrum Kultury będzie okazją do poznania 66 obrazów z różnych okresów twórczości tego niezwykłego artysty.
Salon malarstwa i rzeźby ZPAP Okręgu Krakowskiego
6 marca ? 13 kwietnia, Galeria CENTRUM, bud. B, dolne i górne foyer
Salon jest największym dotychczas zorganizowanym przeglądem aktualnych dokonań, reprezentowanych poprzez jedno dzieło każdego z autorów. Uwidacznia modne kierunki w sztukach pięknych, daje ogląd ogólnej kondycji zrzeszonych
w ZPAP artystów, jest też pewnego rodzaju manifestacją środowiska ujawniający jego potencjał twórczy.
Paweł Kowalczyk ? Czerwone drogi Auroville.
Wolontariat w Indiach i świat tamilskich wiosek
23 marca ? 30 kwietnia, Galeria Podróżników, bud. A
Czym jest Auroville? Eksperymentalną ekowioską w egzotycznym otoczeniu? Namiastką przyszłej rzeczywistości? Utopijnym projektem utrzymywanym dzięki rządowej pomocy i prywatnym darowiznom? A może unikalną przestrzenią wolności i zarazem źródłem inspiracji dla poszukujących alternatywy dla obecnej formy globalizmu i dominacji wielkiego kapitału?