Czym jest prąd i jakie zjawiska towarzyszą jego przepływowi? Co wspólnego z oszczędzaniem energii elektrycznej ma segregacja odpadów? Jakie są zalety elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii i gdzie należy je budować? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali mieszkańcy Krakowa, którzy 23 i 24 kwietnia gościli w mobilnym centrum nauki ?Planeta Energii? usytuowanym na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego. Wizyta interaktywnego miasteczka była nagrodą dla uczniów z klasy III B i pani Marty Malarz ze Szkoły Podstawowej nr 95 im. Władysława Broniewskiego za zwycięstwo w V edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy Energa. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Krakowa mogli odbyć niezwykłą podróż do krainy prądu.
?Planeta Energii? to program edukacyjny, w ramach którego Grupa Energa już od pięciu lat uczy najmłodszych jak bezpiecznie i racjonalnie korzystać z prądu. Projekt realizowany jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego laureaci nagradzani są dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki ?Planeta Energii?. Wśród zwycięzców tegorocznej edycji programu znaleźli się najmłodsi mieszkańcy Krakowa.
– Prąd zasila mnóstwo urządzeń wokół nas, a korzystają z niego nie tylko dorośli, ale także dzieci. Wymaga to od nich pewnej wiedzy oraz świadomości. ?Planeta Energii? taką wiedzę przekazuje i pomaga dzieciom zrozumieć niełatwe zagadnienia związane z energią elektryczną. Organizator udostępnił nam materiały dydaktyczne, dzięki którym przeprowadzenie zajęć było znacznie prostsze. W ich trakcie uczniowie poprzez zabawę dowiedzieli się m.in. jak bezpiecznie korzystać z prądu czy dbać o środowisko naturalne.? mówi Marta Malarz, wychowawczyni klasy III B ze Szkoły Podstawowej nr 95. ? Formuła konkursu umożliwiła nam przeprowadzanie niestandardowych lekcji, które pomogły zainteresować dzieci otaczającym nas światem i zachodzącymi w nim zjawiskami. Udział w programie ?Planeta Energii? to dla nas niezapomniana przygoda i nauka.
Co działo się na ?Planecie Energii? w Krakowie?
Pierwszymi gośćmi mobilnego centrum nauki byli uczniowie ze zwycięskiej klasy, którzy w towarzystwie profesora Volta i Tomasza Rożka ? fizyka oraz ambasadora programu ?Planeta Energii?, otworzyli miasteczko dla mieszkańców Krakowa. Po odebraniu dyplomów i licznych gratulacji, dzieci rozpoczęły swoją edukacyjną podróż po pełnym niespodzianek świecie energii elektrycznej.
W Energobusie ? laboratorium na kółkach ? uczniowie poznali historię energii elektrycznej od atomu po elektrownię. W trakcie zabawy dzieci dowiedziały się m.in. czym są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne. W kolejnej strefie edukacyjnej najmłodsi poznali odnawialne źródła energii oraz sposoby wytwarzania prądu przy wykorzystaniu sił natury: wody, słońca i wiatru. Zobaczyli również makietę z turbiną wiatrową oraz turbinę napędzaną strumieniem wody. W miasteczku dzieci miały także okazję obejrzeć film 3D o Energoludkach ? sympatycznych mieszkańcach ?Planety Energii?, w trakcie którego dowiedziały się dlaczego i w jaki sposób należy dbać o naszą planetę. Zwieńczeniem naukowej podróży najmłodszych były fascynujące doświadczenia i pokazy prowadzone przez ekspertów ?Planety Energii?.
– Wizyta w miasteczku naukowym ?Planeta Energii? dostarczyła nam wiele radości. Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudziła strefa dotycząca odnawialnych źródeł energii oraz model domku, przedstawiający ile prądu zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego ? mówi Marta Malarz.