Likwidacja pieców i kotłowni węglowych, ale i ograniczanie emisji komunikacyjnej, współpraca z gminami ościennymi na rzecz walki ze smogiem i edukacja mieszkańców. Miasto intensyfikuje działania na rzecz poprawy powietrza.
Miasto nie ustaje w walce o poprawę powietrza. Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami, Witold Śmiałek, Doradca Prezydenta ds. Jakości Powietrza przedstawił najważniejsze plany i pomysły na walkę ze smogiem. ? Kraków od lat stara się poprawić stan powietrza. Dotychczasowe działania, a więc głównie likwidacja pieców węglowych, już przyniosła określone efekty. Porównując ostatni sezon jesienno-zimowy w poprzednimi widać poprawę, ale sytuacja jest nadal daleka od naszych oczekiwań. Musimy jeszcze intensywniej działań i to na wielu płaszczyznach, by w perspektywie kilku lat stan powietrza w Krakowie jeszcze się poprawił ? mówił Witold Śmiałek.
Głównym kierunkiem działań będzie nadal likwidacja pieców węglowych. Niska, lokalna emisja to bowiem główna przyczyna złego stanu powietrza w naszym mieście. W ostatnich trzech latach na dotacje do wymiany palenisk samorząd Krakowa wydał ponad 50 mln zł. W tym roku zgromadzono na ten cel ponad 60 mln zł. ? Tempo składania wniosków jest nadal wysokie, jednak może być jeszcze wyższe ? uważa Doradca Prezydenta. Jego zdaniem, kluczowa kwestia to szybkie rozstrzygnięcie sporu wokół uchwały antysmogowej Sejmiku Wojewódzkiego. ? Mieszkańcy doskonale wiedzą, jakie są możliwości uzyskania dopłat. Część pytanych przez nas osób obawia się wysokich rachunków po zmianie systemu ogrzewania. Dlatego już pracujemy nad zmianami zasad dopłat, by zachęcić do rozwiązań, które nie są tak drogie w eksploatacji. Analizujemy też podniesienie tzw. progu biedy w ramach programu osłonowego dla najuboższych ? zapowiedział Doradca Śmiałek. Bardziej intensywnie będzie rozwijana miejska sieć cieplna. Miasto chce też zainteresować mieszkańców pompami ciepła, które choć drogie w montażu, są zdecydowanie tańsze w eksploatacji.
Ale krakowski smog to nie tylko niska emisja. Miasto chce zdecydowanie ograniczyć zanieczyszczenia powodowane przez samochody. ? Jesteśmy żywo zainteresowani zapowiadanymi przez rząd zmianami ustawy o ochronie środowiska, które pozwolą samorządom na wprowadzanie stref o ograniczonej emisji komunikacyjnej ? zaznaczył Witold Śmiałek. Przypomniał też, że już od lat Miasto stara się ograniczać ruch w centrum i śródmieściu, poszerzając strefę B, czy tak regulując organizację ruchu tak, by zmniejszać tranzyt wokół Plant. Realizowany jest też program budowy parkingów P&R na rogatkach Krakowa. Warto też pamiętać, że już obecnie, dzięki zakupom analizatorów spalin prowadzone są kontrole samochodów osobowych. Miasto też współpracuje z Inspekcją Transportu Drogowego w zakresie kontroli pojazdów z silnikiem diesla.
Samorząd nie zapomina też o tzw. emisji wtórnej. To nic innego jak kurz zawierający szkodliwe substancje, zalegający na jezdni czy chodniku, który unosi się na skutek przejeżdżania pojazdów. Krakowskie MPO już w połowie kwietnia przeprowadziło akcję czyszczenia ulic z pozimowego brudu, Przeprowadzone badania pokazały, że po tej akcji emisja wtórna znacznie się zmniejszyła.
– Zanieczyszczenie powietrza nie ma granic. Wiemy z jak wielką skalą problemu borykają się gminy ościenne. Na tej płaszczyźnie widzimy możliwości współpracy z władzami samorządów Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Na finiszy są też prace nad tzw. Porozumieniem Miast Prezydenckich naszego województwa, z którymi będziemy się dzielić doświadczeniami ? zaznacza Witold Śmiałek.
Kontynuowane będą też działania edukacyjne i informacyjne. ? Już wkrótce odbędzie się Bieg Antysmogowy, mamy konkretne pieniądze na programy edukacyjne w szkołach. Wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska przygotowywana jest nowa formuła informowania mieszkańców o zanieczyszczeniu z wykorzystaniem już istniejących nośników, choćby w postaci infrastruktury działającej w pojazdach komunikacji miejskiej ? wymieniał Witold Śmiałek. Wśród tego rodzaju działań warto wymienić też edukację w zakresie szkodliwości spalania odpadów w piecach domowych. Najlepszą metodą na dotarcie z takim przekazem jest bezpośrednia rozmowa z mieszkańcami. Dlatego Straż Miejska w ramach działań kontrolnych informuje i rozdaje ulotki, dlaczego spalanie odpadów jest szkodliwe.