– Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć eksponaty, które nie są na co dzień częścią żadnej z ekspozycji. Dla krakowskich muzeów to wielkie święto. Wtedy bowiem następuje absolutne zwiększenie zainteresowania ich zasobami muzealnymi, które w innych warunkach się nie zdarza.
Kraków był pierwszy, organizując 12 lat temu pierwszą Noc Muzeów. Jako jedyny też organizuje Noc Muzeów w piątek. Ta niezwykła inicjatywa to pomysł Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. To wielkie i skomplikowane przedsięwzięcie ? powiedział Stanisław Dziedzic, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK zapowiadając 12. już edycję Nocy Muzeów.
?Noc światła w Muzeum” to hasło 12. Nocy Muzeów, która odbędzie się z piątku na sobotę z 15 na 16 maja. Noc Muzeów zostanie zainaugurowana 15 maja o godz. 18.00 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, przy ul. Nadwiślańskiej 4. W tegorocznej edycji Nocy weźmie udział 27 muzeów wraz z oddziałami. W sumie będzie to prawie 50 instytucji muzealnych.
Noc Muzeów realizowana jest przez Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich oraz Urząd Miasta Krakowa, pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa. Podczas Nocy udostępniane są wystawy stałe, zmienne oraz pomieszczenia muzealne na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Organizatorzy przygotowują także na tę Noc specjalne atrakcje, jak: koncerty, warsztaty, prezentacje multimedialne, odczyty, pokazy walk rycerskich oraz specjalne oprowadzania z przewodnikiem. Biletem wstępu do wszystkich muzeów jest specjalnie wybita na tę okazję pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 złoty, którą można zakupić w muzeach uczestniczących w akcji. Upoważnia ona do nieograniczonego wstępu do placówek muzealnych biorących udział w projekcie i do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Stanowi także wartość numizmatyczną.
W tym roku partnerem Nocy Muzeów jest spółka PKP Intercity. Każdemu uczestnikowi Nocy Muzeów spółka proponuje promocję. Aby skorzystać z gratisowego przejazdu powrotnego, należy kupić jednorazowy bilet (wg taryfy normalnej lub z ulgą ustawową) na przejazd w terminie 15 maja i relacji w 2. klasie bezpośrednim pociągiem TLK, IC, EIC lub EIP. W czasie zwiedzania wystarczy zgłosić się z biletem po stempel muzeum lub innej instytucji kulturalnej uczestniczącej w Nocy Muzeów. Powracając z Nocy Muzeów pociągiem kategorii EIP, obowiązkowo należy pobrać w kasie biletowej nieodpłatny bilet dodatkowy ze wskazaniem miejsca. W pociągach kategorii TLK, IC, EIC ? wskazanie miejsca możemy pobrać, jeżeli chcemy mieć pewność miejsca siedzącego.
Z okazji XII już edycji Nocy Muzeów w Krakowie także ZIKiT we współpracy z MPK przygotował dodatkowe atrakcje. Uruchomione zostaną specjalne linie tramwajowe i autobusowe obsługiwane taborem zabytkowym, które będą kursować na następujących trasach:
? Linia tramwajowa 60 ? Dajwór ? Św. Wawrzyńca, Na Zjeździe, Limanowskiego, Krakowska, Św. Gertrudy, Dominikańska, Franciszkańska, Piłsudskiego, aleja 3 Maja ? Cichy Kącik ? aleja 3 Maja, Piłsudskiego, Franciszkańska, Dominikańska, Westerplatte, Pawia ? Dworzec Towarowy– Kamienna, Długa, Basztowa ? Dworzec Główny ? Westerplatte, Starowiślna, Dajwór, Św. Wawrzyńca ? Dajwór.
? Linia autobusowa 600 ? Muzeum Armii Krajowej ? Wita Stwosza, aleja 29 Listopada, Pawia, Warszawska, Basztowa, Lubicz, Kotlarska ? Lipowa (w rejonie muzeum Schindlera) ? Klimeckiego, aleja Powstania Warszawskiego, Lubicz, Pawia, Wita Stwosza ? Muzeum Armii Krajowej.
Zarząd Infrastruktury i Transportu w Krakowie informuje również, że od godz. 18.00 dnia 15 maja 2015 r. do godz. 3.00 dnia 16 maja 2015 r. uczestnicy nocnego zwiedzania muzeów uprawnieni zostali do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Krakowie. Z bezpłatnego przejazdu będą mogły korzystać osoby okazujące specjalnie wydany żeton lub bilet muzealny. Dotyczy to również linii aglomeracyjnych kursujących na trasach do Wieliczki (Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce) oraz do Niepołomic.